Jak uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej? Zobacz
728 851 023

Odbierz darmowy
E-book

Dowiedz się więcej
21 czerwca 2021

Charakterystyka energetyczna budynku – do czego jest potrzebna?

Jak uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej?

Jeśli poważnie zastanawiasz się nad oszczędzaniem i uszczelnieniem domowego budżetu, koniecznie weź pod uwagę wykonanie charakterystyki energetycznej budynku. Dowiedz się także na ten temat więcej, jeśli planujesz fotowoltaikę lub budujesz dom pasywny. Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej, kiedy warto je zrobić, a kiedy wymaga go prawo, kto może je wystawić i jak się je przygotowuje?

CZYM JEST CHARAKTERYSTYKA ENERGETYCZNA BUDYNKU?

Coraz więcej osób zaczyna prowadzić świadome i skrupulatne budżety domowe. Dzięki systematycznym wyliczeniom można wyłapać i załatać małe dziury, przez które uciekają duże pieniądze. Co zrobić, gdy budżet wygląda perfekcyjnie, a mimo to wydatki na utrzymanie domu nadal są wysokie? Wykonać świadectwo charakterystyki energetycznej! Czym ono jest?

Choć obowiązkowa jest tylko w niektórych przypadkach, warto ją poznać również dobrowolnie, szukając oszczędności i sposobów na zmniejszenie domowych rachunków. Charakterystyka energetyczna to dokument, w którym w jasny i klarowny sposób opisany jest:

 • stan obecny: dostosowanie do warunków technicznych w kontekście wykorzystywania energii odnawialnej oraz ilość pobieranego i utraconego (obecnie lub w przyszłości w stawianym budynku) ciepła;
 • stan potencjalny: pakiet rozwiązań, które zminimalizują utratę energii oraz pozwolą ją w optymalny sposób otrzymywać z OZE.

Na świadectwie znajduje się informacja, czy dom mieści się w normach zużycia energii dla danej powierzchni (dla domów jednorodzinnych jest to obecnie 85 kWh/[m2*rok], a dla wielorodzinnych 65 kWh/[m2*rok]). Jeśli jest na granicy lub ją przekracza, warto pomyśleć o przeprowadzeniu inwestycji, które przez długie lata zapewnią wysokie oszczędności.

Certyfikat energetyczny:

 1. Ma formę papierową i elektroniczną (wpis do Centralnego Rejestru Świadectw Charakterystyki Energetycznej).
 2. Jest ważny 10 lat, chyba że wcześniej przeprowadzone zostaną rozbudowa, modernizacja lub istotny remont.

Kiedy dokument ten jest obowiązkowy i jak go uzyskać?

OD KOGO WYMAGA SIĘ CHARAKTERYSTYKI ENERGETYCZNEJ?

Jest tylko kilka sytuacji, w których charakterystyka energetyczna budynku jest obowiązkowa. Ma to miejsce wtedy, gdy chodzi o obiekty:

 • przeznaczone na sprzedaż i wynajem ,
 • wykorzystywane do celów administracji publicznej i równocześnie o powierzchni przekraczającej 250 m2.

W innych przypadkach – zgodnie z prawem – wykonanie badania jest dobrowolne, ale pozwala też wiele uzyskać!

Jeśli myślisz o fotowoltaice lub chcesz postawić dom pasywny i równocześnie zamierzasz ubiegać się o dofinansowanie, do złożenia wniosku świadectwo charakterystyki energetycznej będzie niezbędne. Z kolei dzięki temu, że można je zdobyć już na etapie projektowania budynku, od razu zarządzisz wdrożenie korzystnych zmian! Dlaczego jeszcze warto w nie zainwestować?

DLACZEGO WARTO MIEĆ CERTYFIKAT CHARAKTERYSTYKI ENERGETYCZNEJ?

To, co zawiera certyfikat energetyczny, może pomóc mocno obniżyć rachunki. Dzieje się tak, ponieważ:

 1. Wskazuje, czy w domu ciepło „ucieka” i czy nie jest zużywane zbyt dużo energii na ogrzanie konkretnej powierzchni. Jeśli tak się dzieje, może oznaczać to niewydajną instalację, źle wykonany projekt, nieszczelności lub zbyt energochłonne sprzęty.
 2. Zaleca zmiany, które pozwolą zaoszczędzić pieniądze, np. założenie fotowoltaiki i kompatybilnych z nią systemów ogrzewania: folii grzewczych Red Snake czy pomp ciepła. Wylicza też, jaka moc instalacji jest wystarczająca, by zaspokoić potrzeby domu.

W tym drugim przypadku certyfikat od razu będzie gotowy do złożenia wniosku o dotację na OZE! Takie inwestycje sprawią, że wyzerujesz swoje rachunki za prąd i ciepło w długiej perspektywie, łatając największą dziurę w domowym budżecie!

JAK UZYSKAĆ ŚWIADECTWO CHARAKTERYSTYKI ENERGETYCZNEJ?

Aby uzyskać ważne i profesjonalnie wykonane świadectwo charakterystyki energetycznej budynku, skontaktuj się ze specjalistami, którzy spełniają poniższe wymogi:

 • mają pełną zdolność do wykonywania czynności prawnych oraz nie byli karani za przestępstwa określone ustawą;
 • posiadają ukończone studia oraz zdobyte odpowiednie tytuły zawodowe;
 • posiadają uprawnienia budowlane wymagane ustawą i odpowiednią praktykę zawodową;
 • na kierunku ukończonych studiów mieli zajęcia z zagadnień dotyczących wykonywania audytów energetycznych, OZE, budownictwa energooszczędnego lub charakterystyki energetycznej budynków.

Od takich fachowców certyfikat otrzymasz zgodnie z prawem oraz masz pewność, że wynik pokrywa się z prawdą!

JAK WYGLĄDA BADANIE?

Gdy znajdziesz już specjalistów, umów się z nimi na spotkanie w dogodnym dla Ciebie terminie.  Na miejscu dokonają oni oględzin budynku, w tym sprawdzą odczyty instalacji czy przejrzą klimatyzację i wentylację. Powinni też zwrócić uwagę na dokumentację – zarówno dotyczącą sprzętów, jak i techniczną budynku. Policzą punkty świetlne i sprawdzą stan faktyczny izolacji z założeniami projektowymi. Po dokonaniu wszelkich obserwacji i obliczeń, wystawią Ci certyfikat!

Rzetelna Firma

2024 © Dom Bez Kosztów. Wszelkie prawa zastrzeżone.

by