Czy Fotowoltaika się Opłaca? Pytanie, które zadaje sobie wielu! - Dom bez Kosztów
728 851 023

Odbierz darmowy
E-book

Dowiedz się więcej
22 marca 2022

Czy fotowoltaika się opłaca?

Czy fotowoltaika się opłaca?

Gdzie dwóch Polaków, tam trzy zdania. Ta stara, ludowa mądrość odnosi się do wielu sytuacji z naszego życia codziennego. Nie inaczej jest w przypadku paneli fotowoltaicznych. Zdecydowana większość osób docenia ich czysty, ekologiczny charakter. Zdarzają się jednak sceptycy, którzy nie popierają zagadnienia inwestycji długoterminowych. Jaka jest prawda? Jaka jest opłacalność odnawialnych źródeł energii? W tym tekście obalimy kilka mitów i w klarowny sposób przedstawimy to, czy fotowoltaika się opłaca. Koniecznie pokażcie ten tekst swoim znajomym, którzy planują zakup instalacji fotowoltaicznej.

Czy odnawialne źródła energii mogą się skończyć?

Jeden z mitów przedstawianych przez sceptyków fotowoltaiki mówi, że odnawialne źródła energii (wbrew swojej nazwie) mogą się kiedyś skończyć. Czy jesteście w stanie wyobrazić sobie brak słońca, bądź powietrza? W takim świecie ludzka cywilizacja nie byłaby w stanie przetrwać. Słońce zapewnia odpowiednią temperaturę, światło oraz umożliwia rozrost natury. Bez słońca nie ma życia. Ciężko zatem realnie oceniać to, czy panele fotowoltaiczne się opłacają, biorąc za argument katastrofę całej ludzkości. A postępujące zmiany klimatu naszej planety wręcz wskazują na ocieplenie i wzrost nasłonecznienia, co może mieć jedynie pozytywny wpływ na opłacalność fotowoltaiki. Podobnie sprawa wygląda w przypadku wody oraz powietrza. Nasze życie byłoby bez nich niemożliwe. Tym samym odnawialne źródła energii są pewną inwestycją w lepszą przyszłość. Co więcej, w razie problemów z dystrybucją energii elektrycznej – właściciel paneli fotowoltaicznych może stać się samowystarczalny. By dowiedzieć się, czy fotowoltaika się opłaca należy najpierw poznać specyfikę jej działania.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Mówiąc najprościej: jeżeli na dworze jest jasno to instalacja fotowoltaiczna wytwarza napięcie elektryczne. Nawet przy zachmurzeniu, czy lekkiej niepogodzie – panele wciąż generują energię elektryczną. Z oczywistych względów najwięcej energii wytwarza się latem. W tym okresie można wyprodukować tyle prądu, że spokojnie starcza na potrzeby gospodarstwa domowego, czy firmy. Ba! Latem generuje się zazwyczaj więcej energii, niż się jej zużywa. Co się dzieje z nadwyżką? Zostaje ona zmagazynowana w sieci z możliwością odebrania 80% nadwyżki w przeciągu roku. Odpowiednio przemyślana fotowoltaika dla domu powinna stanowić odpowiedni bilans pomiędzy generowaniem nadwyżki energii latem oraz jej późniejszym odbiorem w zimę. Gdy uda się chociaż częściowo spełnić te założenia to pytanie o opłacalność fotowoltaiki staje się zbędne. Wiele zależy zatem od pomocy specjalisty, który pomoże dobrać odpowiednie panele do Twoich indywidualnych potrzeb. Warto także myśleć przyszłościowo i rozważyć, czy na przestrzeni najbliższych 10 lat to zapotrzebowanie nie ulegnie zmianie, np. poprzez zakup samochodu elektrycznego z zamiarem ładowania go w domu. Warto zatem rozważyć nie tylko kwestę tego, czy fotowoltaika się opłaca ale również: czy będzie się opłacać w przyszłości? Z resztą, przykłady mówią same za siebie. Nawet jeśli instalacja nie zaspokaja w pełni zapotrzebowania na energię to i tak pozwala na znaczne obniżenie rachunków.

Po ilu latach zwróci się instalacja fotowoltaiczna?

Niestety nie ma jednej, prostej magicznej reguły, która pozwoliłaby nam to w 100% przewidzieć. Prognoza musi bazować na pewnym uproszczeniu, przez co nie jest idealna. Tempo zwrotu uzależnione jest od wielkości instalacji, zapotrzebowania na energię, zastosowanego rodzaju ogniw, ceny usług monterskich oraz cen za energię elektryczną. To, że rachunki za prąd rosną z roku na rok zauważył już chyba każdy. Co ciekawe, każda taka podwyżka cen przyspiesza dojście do pełnej zwrotu inwestycji w instalacje fotowoltaiczną. Skupmy się jednak na podstawach. Pierwsze pytanie jakie musimy sobie zadać by dowiedzieć się czy panele fotowoltaiczne się opłacają to: Ile kosztują panele fotowoltaiczne? Ciągnie ono za sobą kolejne pytania – o ilość, moc, jakość i rodzaj instalacji. Każdy panel posiada indywidualne oznaczenie w jednostce Wp, które określa maksymalną moc jaką może uzyskać dany panel w ciągu roku. Dwa panele o mocy 200 Wp, dają łącznie 400 Wp. Całość sumuje się w bardzo prosty i przejrzysty sposób. 1000 Wp zamienia się na 1 kWp, bowiem oznaczenie k to uproszczone nazewnictwo tysiąca. Tym samym pięć paneli o mocy 200 Wp daje nam łącznie 1 kWp mocy, a co za tym idzie – takie panele w ciągu roku kalendarzowego są w stanie wygenerować ok. 1000 kWh (kilowatogodzin). By ocenić opłacalność fotowoltaiki, należy sprawdzić aktualne stawki za prąd. Średnia cena 1 kWh w 2022 roku to 77 grosze. Zatem, przy instalacji o mocy 1 kWp możemy zaoszczędzić 770 złotych w skali roku. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że przez 10 lat oszczędność wyniesie 7700 zł. Co powinno zapewnić zwrot inwestycji. Sprawa jest jednak jeszcze ciekawsza! Jak zostało wspomniane wcześniej, koszt energii elektrycznej rośnie z każdym kolejnym rokiem. Bazując na danych przedstawionych przez GUS, średnia stawka za 1 kWh w 2019 roku wynosiła 61 groszy. W 2020 roku było to już 68 groszy, w 2021 roku – 74 grosze. Wszystko wskazuje na to, że w 2023 roku energia elektryczna przekroczy barierę 80 groszy za 1 kWh. Co z tego wynika? Energia, którą wytworzysz przez instalacje fotowoltaiczną będzie każdego roku rosnąć na wartości. Możemy uznać, że wartość 1 kWh rośnie średnio 4 grosze rocznie. Tym samym przez pierwszy rok zaoszczędzimy 770 zł, w następnym roku będzie to już 810 zł, a jeszcze kolejnym 850 zł. Paradoksalnie, im wyższa jest cena energii elektrycznej tym większa jest opłacalność fotowoltaiki. To samo tyczy się liczby paneli. Każdy kolejny panel oznacza dodatkowy wydatek i jednocześnie zwiększa opłacalność zakupu instalacji. Znaczenie mają również takie kwestie jak lokalizacja, mikroklimat, dach pod fotowoltaikę i jego kąt nachylenia, czy zmniejszona efektywność ognisk po upływie kilkunastu lat. Znaczenie może mieć również pozyskanie dotacji, bądź wykorzystanie paneli w celach firmowych. Już teraz wiecie, że nie trzeba snuć domysłów czy fotowoltaika się opłaca. Liczby mówią same za siebie. Fotowoltaika zwraca się zazwyczaj po upływie 6-10 lat od zainstalowania.

Kiedy nie warto inwestować w fotowoltaikę?

Czy pomimo przedstawionych informacji może okazać się, że opłacalność fotowoltaiki jest zerowa? Trudno wyobrazić sobie sytuację w której inwestycja w odnawialne źródła energii mijałaby się z celem. Odstawmy jednak na bok kwestie ideologiczne i skupmy się na aspekcie stricte finansowym. Kiedy panele fotowoltaiczne się nie opłacają?

Po pierwsze, kiedy nasze rachunki za prąd są bardzo niskie. Może zdarzyć się tak, że mieszkamy sami i koszty energii elektrycznej jakie ponosimy są stosunkowo niskie. W takich przypadkach, mała instalacja fotowoltaiczna może mieć bardzo długi okres zwrotu i może okazać się zbędna.

Po drugie, opłacalność fotowoltaiki uzależniona jest od czasu. Jeżeli planujemy przeprowadzkę w okresie najbliższych 8 lat to możemy zwyczajnie nie doczekać zwrotu inwestycji.

Po trzecie, wysoki stopień zacienienia może znacznie obniżyć efektywność instalacji. Warto zatem zapoznać się z lokalnym planem zagospodarowania i dalszej rozbudowy. Może bowiem okazać się, że w sąsiedztwie pojawią się wysokie budynki które przysłonią instalacje.

Po czwarte, fotowoltaika Chojnice znajduje się zazwyczaj na dachu. Jeżeli planujemy remont dachu, bądź jest on problematyczny w swej konstrukcji wówczas opłacalność paneli fotowoltaicznych może być znacznie poniżej oczekiwań.

Dotacje do fotowoltaiki

Tym zagadnieniem interesował się praktycznie każdy właściciel fotowoltaiki. Uznaje się, że w ramach programu ,,Mój Prąd” wypłacono dofinansowania na blisko 280000 instalacji! Uzyskać można było finansowanie na poziomie 3000 zł. To najlepszy dowód na to, że dofinansowanie na instalacje fotowoltaiczną nie jest żadną bujdą! Ministerstwo Klimatu i Środowiska uruchomiło nawet specjalistyczne infolinie oraz portale informacyjne, gdzie możemy uzyskać stosowne porady i pomoc w zakresie pozyskania dodatkowego finansowania. Bardzo dobrze zorientowane są również firmy, które w fotowoltaice się specjalizują. Popularny program ,,Mój Prąd” skierowany jest do osób fizycznych, którym zależy na mikroinstalacji fotowoltaicznej wykorzystanej do celów mieszkaniowych. Dotacje te są zwolnione z podatu PIT a koszty inwestycji można odliczyć od podatku. Na podobnych zasadach działa program ,,Czyste Powietrze”. Czasami pojawiają się również dotacje dla przedsiębiorców, takie jak Energia Plus. Korzystnych form finansowania nie została pozbawiona również fotowoltaika dla rolnika. Rolnicy mogą uzyskać dofinansowanie od 15 tysięcy do 25 tysięcy złotych w ramach programu Agroenergia! Najważniejsze to nie przegapić terminów składania wniosków i nie bać się korzystać z pomocy bardziej doświadczonych osób. Każda forma dotacji, bądź preferencyjnych pożyczek wpływa pozytywnie na opłacalność fotowoltaiki. Warto śledzić również programy realizowane przez jednostki regionalne, które mają na celu poprawę jakości powietrza w najbardziej zanieczyszczonych gminach.

Czy fotowoltaika się opłaca? Jeszcze jak!

Mamy nadzieję, że tym tekstem udało nam się obalić najważniejsze mity dotyczące odnawialnych źródeł energii. Fotowoltaika opłaca się w zdecydowanej większości przypadków, a dostępne dotacje i rosnące ceny paliwa jedynie przyspieszają tempo zwrotu inwestycji. Na co musisz zwrócić szczególną uwagę, by dokonać miarodajnej oceny tego czy fotowoltaika się opłaca? Poproś o całkowity koszt montażu i materiałów, bez ukrytych opłat. Zweryfikuj ceny usług dodatkowych, które mogą Cię zainteresować – gwarancja, stopy procentowe kredytu, serwis. Sprawdź opinie dotyczące specjalistycznej firmy od fotowoltaiki, a najlepiej pozyskaj je od znajomych bądź innych zaufanych osób. Im dłużej dana firma funkcjonuje na rynku, tym lepiej o niej świadczy. Masz jeszcze wątpliwości? Skontaktuj się z nami. Służymy pomocą i fachową radą.

Rzetelna Firma

2024 © Dom Bez Kosztów. Wszelkie prawa zastrzeżone.

by