Drugi nabór wniosków do programu Mój Prąd - Dom Bez Kosztów
728 851 023

Odbierz darmowy
E-book

Dowiedz się więcej
16 grudnia 2019

Drugi nabór wniosków do programu Mój Prąd

Już 13 stycznia rozpocznie się drugi nabór wniosków o dotacje z programu Mój Prąd. Możesz otrzymać do 5 tys. zł na montaż fotowoltaiki, która będzie produkować czysty prąd wyłącznie na Twoje potrzeby.

Program Mój Prąd to prawdziwy strzał w dziesiątkę. Najlepsza zachęta dla każdego, kto marzył o fotowoltaice dla swojego domu, ale dotychczas nie miał na to wystarczająco pieniędzy.

Chętni muszą najpierw zapłacić za całą instalację, ale potem mogą szybko odzyskać część zainwestowanych funduszy. Z programu Mój Prąd dostaną dotację, która jest formą nagrody za pomoc w ochronie środowiska i zmniejszenie smogu.

Po świątecznej przerwie rusza drugi nabór wniosków

Pierwszy nabór ruszył jesienią i zakończy się 20 grudnia 2019 roku. Wbrew wcześniejszym obawom, nie będzie to koniec programu. Piotr Woźny, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie – instytucji pilotującej Mój Prąd – zapowiedział, że 13 stycznia 2020 roku rozpocznie się drugi nabór wniosków.

Kto nie zdąży złożyć wniosku w grudniu, będzie mógł to na spokojnie zrobić po Nowym Roku. Warto poczekać. Urzędnicy już teraz przyznają, że mają dużo pracy i rozpatrują poszczególne wnioski przez przynajmniej dwa – trzy tygodnie. Codziennie dostają od kilkuset do tysiąca nowych podań!

Z danych na 9 grudnia wynika, że urzędnicy rozpatrzyli pozytywnie ponad 11 tys. wniosków i wypłacili 45,6 mln zł. To zaledwie ułamek z kwoty, którą mają do rozdysponowania.

Rząd przeznaczył na realizację programu jeden miliard złotych! Fachowcy szacują, że dotacje może otrzymać 200 tys. osób. Ale już nie zakładają, że pieniądze rozejdą się w ciągu kilku miesięcy. Teraz przewidują, że program będzie kontynuowany nawet do końca 2025 roku.

moj_prad-drugi_nabor-zasady  Najważniejsze zasady drugiego nabory wniosków do programu Mój Prąd.

Jak wypełnić wniosek o dotację na fotowoltaikę?

Dotacje z programu Mój Prąd przyznawane są osobom fizycznym, które zamierzają wytwarzać energię słoneczną na własne potrzeby. Muszą one najpierw zamontować kompletną instalację oraz zgłosić ten fakt do zakładu energetycznego.

Dopiero potem mogą starać się o dotację z programu Mój Prąd. Wniosek o dofinansowanie nie należy do zbyt skomplikowanych. Można go wypełnić samodzielnie lub skorzystać z pomocy.

W Dom bez Kosztów pomagamy NASZYM KLIENTOM – zajmujemy się wszystkimi formalnościami, związanymi z przygotowaniem wniosku o dotację. Wypełniamy formularz i kompletujemy niezbędne załączniki. Jeżeli szukasz pomocy – zapraszamy do kontaktu.

Zasady wypełniania wniosku Mój Prąd i ubiegania się o dotację:

  • Wsparcie finansowe przyznawane jest osobom prywatnym, które będą produkować energię słoneczną na potrzeby swojego domu.
  • O dotację możesz ubiegać się dopiero wtedy, gdy zakończysz budowę własnej elektrowni i pokryjesz wszystkie związane z tą inwestycją koszty.
  • Możesz wnioskować o dotację tylko wówczas jeśli zamontujesz panele fotowoltaiczne, wyprodukowane w ciągu ostatnich dwóch lat. Ten warunek ma proste wyjaśnienie. Nowsze ogniwa mają zazwyczaj znacznie większą moc niż starsze modele. Mogą więc wyprodukować więcej prądu.
  • Urzędnicy przyznają dofinansowanie tylko na montaż nowej instalacji fotowoltaicznej na już istniejących budynkach.
  • Z fotowoltaiki, na którą otrzymasz dotację, musisz korzystać przez przynajmniej 3 lata. Instalacja z pewnością będzie służyć Ci znacznie dłużej. Panele słoneczne objęte są 25-letnią gwarancją producenta na spadek mocy, ale mogą pracować wydajnie nawet przez pół wieku.
  • Wartość jednego kilowata Twojej instalacji fotowoltaicznej powinna wynosić poniżej 6 tys. zł. Wtedy otrzymasz największą liczbę punktów.
  • Zwróć uwagę na tzw. koszty kwalifikowane. Są to wszystkie wydatki, które poniosłeś w związku z montażem fotowoltaiki. Do wniosku o dotację musisz załączyć fakturę za montaż kompletnej instalacji wraz z dowodem zapłaty. Uwaga! Rachunek za panele słoneczne musi być wystawiony po 23 lipca 2019 roku. Pamiętaj, że nawet zaliczkę powinieneś był wpłacić po tej dacie.
  • Kolejnym ważnym załącznikiem jest zaświadczenie Operatora Sieci Dystrybucyjnej. W dokumencie tym musi znajdować się potwierdzenie montażu licznika dwukierunkowego wraz z numerem Punktu Poboru Energii. Zwróć uwagę, aby na zaświadczeniu znajdowały się czytelne: firmowa pieczęć oraz podpis przedstawiciela OSD.
  • Wniosek możesz w formie papierowej – złożyć osobiście lub przesłać pocztą – w NFOŚiGW w Warszawie. Urzędnicy odbierają też podania za pośrednictwem skrzynki podawcze ePUAP. W Dom bez Kosztów wszystkie wnioski wysyłamy tradycyjną pocztą. Ponieważ wówczas od razu otrzymujemy potwierdzenie nadania.
moj_prad-zasady

Wypełniając wniosek o dotację z programu Mój Prąd zwróć szczególną uwagę na powyższe zasady. Inaczej urzędnicy mogą odrzucić Twoje podanie.

Dotacja z Mój Prąd na instalacje o mocy 2 – 10 kW

Z programu Mój Prąd możesz otrzymać dofinansowanie na montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 do 10 kW. Najmniejsza PV wystarczy na wyprodukowanie prądu na potrzeby niewielkiego domu lub mieszkania, zajmowanego przez jedną lub najwyżej dwie osoby.

Jednak 10 kW to już całkiem spora instalacja fotowoltaiczna. Może ona zapewnić stałe dostawy czystej energii do zasilania oświetlenia, sprzętu AGD i RTV oraz ogrzewania – np. folii grzewczych.

Łącząc fotowoltaikę z nowoczesnym systemem grzewczym na podczerwień zapewniasz sobie darmowe i bezemisyjne ciepło. Takie ogrzewanie będzie sprawnie działać przez minimum 25 lat. Kolejna oszczędność to brak obowiązkowych serwisów.

moj_prad-fotowoltaika

W Dom bez Kosztów pomagamy naszym Klientom kompleksowo.

Wnioskodawcy dostają maksymalną dotację

Urzędnicy zastrzegli iż dotują do 50% kosztów instalacji (paneli, oprzyrządowania i ich montażu), ale dofinansowanie może wynieść nie więcej niż 5 000 zł. W wielu przypadkach oznacza to, że wnioskodawcy, którzy dostali maksymalną kwotę, mogli z niej pokryć mniej niż połowę wydatków.

Z danych serwisu WysokieNapięcie.pl wynika, że średnia wartość dotychczas przyznanych dotacji to 4 800 zł. Dziennikarze obliczyli, że przeciętna instalacja ma 5,5 kW mocy i kosztowała średnio 25,6 tys. zł. Czyli przyznane dofinansowanie na jedną taką fotowoltaikę pokrywało około 20% kosztów.

Jak zapłacić za panele, czyli zanim dostaniesz dotację

Jak już wiesz, aby otrzymać 5000+ na fotowoltaikę musisz najpierw za nią zapłacić. Jeżeli nie masz wystarczająco oszczędności, możesz postarać się o preferencyjny kredyt w banku komercyjnym lub spółdzielczym. W placówkach co chwilę pojawiają się nowe oferty. Warto je porównać.

Kredyt na fotowoltaikę możesz spłacić przed terminem. Pomoże Ci w tym nie tylko uzyskana dotacja z programu Mój Prąd. Oszczędności zapewni Ci też ulga termomodernizacyjna. Korzystając z niej odliczysz od podatku nawet 53 tys. zł wydane m.in. na montaż instalacji fotowoltaicznej. Z ulgi możesz korzystać nawet przez 6 lat.

moj_prad-ulga_podatkowa

Sprawdź, jak obniżyć koszty montażu instalacji fotowoltaicznej.

Więcej informacji na temat ulgi termomodernizacyjnej znajdziesz tutaj w naszym wpisie o pierwszym naborze wniosków do programu Mój Prąd.

Rzetelna Firma

2024 © Dom Bez Kosztów. Wszelkie prawa zastrzeżone.

by