Rekuperacja - Najczęściej Zadawane Pytania - Dom bez Kosztów
728 851 023

FAQ – najczęstsze pytania o rekuperację

Czy można stosować piankę Pur do rekuperacji?

Pianka natryskowa Pur to nowoczesny sposób izolacji dachów. Mimo, że jej zastosowanie jest droższe od wełny mineralnej, to w efekcie zapewnia ona większe oszczędności. Po latach użytkowania pianka nie zmienia swojej struktury, dzięki czemu nie pojawiają się mostki termiczne.

Montując rekuperację w budynku zaizolowanym poprawnie przy pomocy pianki Pur, masz pewność, że urządzenie będzie działać skutecznie, a Ty zaoszczędzisz na kosztach ogrzewania.

Jaki jest koszt rekuperacji?

Nie ma stałej ceny za rekuperację. Ponieważ koszt montażu rekuperacji nie jest uzależniony od powierzchni budynku, ale głównie od liczby, wielkości i przeznaczenia pomieszczeń. W dwóch bliźniaczych budynkach o podobnej powierzchni koszt montażu rekuperacji może się różnić tylko dlatego, że w pierwszym domu będzie jedna łazienka, a w sąsiednim – dwie.

Podczas wyceny rekuperacji nasi przedstawiciele biorą też pod uwagę układ wszystkich pomieszczeń oraz jakie mają one zapotrzebowanie na powietrze z wentylacji. A także wstępnie projektują przebieg wentylacji, ponieważ to również ma wpływ na cenę.

Opłacalność rekuperacji?

Korzystanie z rekuperatora ma istotny wpływ na koszty ogrzewania domu. Jeżeli obecnie korzystasz z wentylacji grawitacyjnej w domu o dobrej izolacji, to po instalacji rekuperatora możesz zaoszczędzić na ogrzewaniu przynajmniej 30%. Maksymalne zyski to nawet 60%, czyli, że na ogrzewanie domu zimą wydasz o ponad połowę mniej niż dotychczas!

Rekuperator jest urządzeniem elektrycznym, które do działania potrzebuje prądu. Co oczywiście ma wpływ na wysokość rachunku z energetyki. Nasi klienci zauważają, że w skali całego roku płacą za energię o około 100 zł więcej.

Czy trzeba stosować rekuperację?

Stosowanie rekuperacji w standardowych domach nie jest konieczne, ale jest bardzo przydatne. Najłatwiej jest to wyjaśnić na przykładzie nowego domu.

Załóżmy, że planujesz zamontować w nim wentylację grawitacyjną. Będziesz z niej korzystać za darmo, ale za budowę instalacji musisz zapłacić i to wcale nie tak mało. Poza tym wentylacja grawitacyjna będzie skutecznie działać tylko wówczas, gdy temperatura na zewnątrz będzie niższa aniżeli wewnątrz budynku. Dom będzie wywietrzony, ale jednocześnie do środka dostanie się chłodne powietrze. Żeby je ogrzać, Twoje źródło ciepła (folie grzewcze, piec gazowy czy inny kocioł) będzie musiało pracować dłużej. Czyli poniesiesz wyższe koszty ogrzewania domu.

Gdybyś zdecydował się na zamontowanie w domu wentylacji mechanicznej połączonej z rekuperacją, nie musiałbyś się martwić wyższymi rachunkami za ogrzewanie. Rekuperator to wymiennik ciepła. Odprowadza z domu powietrze zużyte i dostarcza świeże z zewnątrz, ale dopiero po jego ogrzaniu. Dzięki temu możesz obniżyć koszty ogrzewania domu o minimum 30%.

Rekuperator jest konieczny w domu pasywnym, bo zapewnia niskie straty ciepła i wysoką energooszczędność.

Jak wietrzyć dom z rekuperacją, gdy nie ma prądu?

W domu z rekuperatorem zamiast okien są raczej witryny bez możliwości otworzenia. Gdy nie ma prądu, a w domu panuje zaduch, można na krótko otworzyć szeroko drzwi wejściowe, aby szybko i skutecznie wywietrzyć pomieszczenia.

Rzetelna Firma

2024 © Dom Bez Kosztów. Wszelkie prawa zastrzeżone.

by