Fotowoltaika dla Rolnictwa - Dotacje dla Rolników - Dom bez Kosztów
728 851 023

Fotowoltaika dla rolnika

Nowoczesne gospodarstwo rolne pochłania ogromne ilości prądu, koniecznego do zasilania budynków gospodarczych, obsługi zautomatyzowanych urządzeń oraz maszyn. A rachunki za energię rosną, niezależnie od urodzaju. Czas zaprzęgnąć słońce do pracy! Już po pierwszym roku, zauważysz zyski z inwestycji w fotowoltaikę dla rolnictwa.

Korzyści z fotowoltaiki dla rolnika

Czy na montażu instalacji fotowoltaicznej rolnik może skorzystać? Oczywiście! Panele PV produkują darmową energię słoneczną z odnawialnego źródła energii, jakim są promienie słoneczne. Działają wiosną, latem, jesienią i zimą, w dni upalne i pochmurne, od świtu do zmierzchu.

Gdy tylko słońce pojawia się na niebie, panele PV zamieniają promieniowanie w prąd! A promienie słoneczne są na tyle silne, że przebiją się nawet przez gęste chmury i dotrą do ogniw fotowoltaicznych.

Zimą panele produkują mniej energii niż w upalne, letnie dni. Dzieje się tak głównie dlatego, że Słońce jest bardziej oddalone od Ziemi. Poza tym dni są znacznie krótsze i raczej rzadko bywają słoneczne.

Ale za to od wiosny do jesieni fotowoltaika produkuje więcej energii elektrycznej niż rolnik jest w stanie zużyć. Pojawiają się znaczne nadwyżki, które gospodarz może magazynować do czasu, aż będzie ich potrzebować.

Fotowoltaika dla rolnika to:

  • Zyski

Obniżenie kosztów prowadzenia gospodarstwa rolnego, poprzez zmniejszenie rachunków za prąd do symbolicznych opłat.

  • Udana inwestycja

Pieniądze zainwestowane w instalację fotowoltaiczną zwracają się w ciągu maksymalnie lat, a rolnicy zauważają korzyści już po pierwszym roku.

  • Niezawodność

Bezawaryjna i niewymagająca serwisu instalacja, która będzie działać przez przynajmniej 25 lat.

  • Ekologia

Prąd z instalacji fotowoltaicznej to czysta energia, przy produkcji której nie są emitowane do środowiska niebezpieczne związki i substancje.

Gospodarz prosumentem, czyli dodatkowe korzyści z fotowoltaiki dla rolnika

Jak już wspomnieliśmy, w ciepłe czy gorące dni instalacja fotowoltaiczna może produkować znaczne nadwyżki prądu, których gospodarz nie jest w stanie od razu zużyć. Co z nimi zrobić? Najprostszy sposób to magazynować.

W tym celu można skorzystać z akumulatorów, albo – co jest znacznie tańsze i wygodniejsze – przechować zapasy w publicznej sieci energetycznej. Podobnie z nadmiarem energii postępują właściciele instalacji fotowoltaicznych dla domów jednorodzinnych. Od niedawna mogą to też robić właściciele firm z zamontowanymi ogniwami. Wszyscy oni traktowani są jako prosumenci, czyli producenci energii elektrycznej, którzy są jednocześnie jej odbiorcami.

Magazynowanie energii elektrycznej w publicznej sieci odbywa się bezgotówkowo. Rolnicy nie ponoszą żadnych opłat, ale muszą liczyć się z utratą części nadwyżek energii, które oddadzą do sieci. W przypadku fotowoltaiki dla rolnictwa o mocy do 10 kW stracą 20% z przechowanego prądu. Jeżeli posiadają instalację o mocy od ponad 10 do 50 kW, wówczas zakład zatrzyma 30% z przesłanej mu energii. Czy to dużo? Doświadczenia naszych klientów pokazują, że mimo strat związanych z magazynowaniem, ich instalacje fotowoltaiczne produkują na tyle dużo energii, że pokrywają prawie lub w całości roczne zapotrzebowanie na prąd.

Rolnicy, korzystający z fotowoltaiki, rozliczają się z zakładem energetycznym za prąd, który oddali do sieci oraz z niej pobrali tylko raz lub najwyżej dwa razy do roku. Zależnie od wielkości i mocy instalacji płacą roczne rachunki wynoszące często jedynie kilkadziesiąt złotych.

Fotowoltaika dla rolnika a ulga w podatku rolnym

Inwestycja w fotowoltaikę jest dla rolnika opłacalna z kilku powodów. Nie tylko obniży on wydatki na energię (o kilkadziesiąt procent lub prawie do zera), zadba o środowisko naturalne, ale też będzie mógł skorzystać z ulgi podatkowej.

Gospodarz może odliczyć od podatku rolnego aż 25% wydatków na fotowoltaikę. Dlaczego? Ponieważ zgodnie z przepisami zainwestował on w ekologię.

Ulga nie jest jednorazowa. Rolnik może odliczać od podatku koszty inwestycji w fotowoltaikę nawet przez 15 lat. To oznacza, że aby odzyskać 25% kwoty wydanej na panele, gospodarz przez rok, kilka lub nawet kilkanaście lat nie będą płacić podatku rolnego.

Ulga w podatku rolnym na fotowoltaikę – zasady:

  • przysługuje płatnikom podatku rolnego – osobom fizycznym, osobom prawnym, jednostkom organizacyjnym (także spółkom, nieposiadającym osobowości prawnej),
  • dla: właścicieli, posiadaczy samoistnych i użytkowników wieczystych gruntów; posiadaczy gruntów, stanowiących własność Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego,
  • nie przysługuje, gdy inwestycja w PV zostało w całości lub części sfinansowana z pieniędzy publicznych (np. dotacja),
  • instalacja musi być zamontowana na terenie gminy, w której znajdują się grunty rolne gospodarza.

Rolnik może jednocześnie skorzystać z ulgi inwestycyjnej oraz odliczyć od instalacji fotowoltaicznej cały VAT, o ile jest jego płatnikiem.

Fotowoltaika dla rolnika z Agroenergią

Program Agroenergia jest przeznaczony dla rolników, którzy chcą skorzystać ze wsparcia finansowego na montaż dużej instalacji fotowoltaicznej. Powinna mieć ona moc od 50 kWp do 1 MWp i wytworzyć przynajmniej 10 MW.

O dofinansowanie mogą starać się tylko indywidualni rolnicy, którzy planują budowę nowych instalacji PV.

Pierwszy nabór wniosków ma trwać od 8 lipca do 20 grudnia 2019 roku.

Dotacja na fotowoltaikę dla rolnika

Dofinansowanie na zakup i montaż paneli słonecznych w gospodarstwie przyznawane jest w dwóch formach – dotacja i preferencyjna pożyczka. Z 200 mln zł przeznaczonych na realizację programu urzędnicy przeznaczyli 80 mln zł na dotacje.

Warto mieć na uwadze, że tego typu dofinansowanie pokrywa maksymalnie do 40% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 800 tys. zł.

Fotowoltaika dla rolnika z preferencyjną pożyczką

Ponad połowa pieniędzy z programu Agroenergia ma być wydana w formie preferencyjnych pożyczek. Najmniejszy tego typu kredyt może wynieść 100 tys. zł, a największy aż 2 mln zł. W przypadku tego dofinansowania może ono wynieść nawet 100% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Gospodarze będą spłacać raty przez najwyżej 15 lat.Zapraszamy do kontaktu z naszym doradcą, który chętnie odpowie na wszystkie Twoje pytania.

Rzetelna Firma

2024 © Dom Bez Kosztów. Wszelkie prawa zastrzeżone.

by