Ile energii można uzyskać dzięki instalacji fotowoltaicznej? - Dom Bez Kosztów
728 851 023

Odbierz darmowy
E-book

Dowiedz się więcej
30 lipca 2021

Ile energii można uzyskać dzięki instalacji fotowoltaicznej?

Ile energii można uzyskać z fotowoltaiki?

Fotowoltaika stała się realnym elementem życia codziennego, zapewniając czystą energię elektryczną w gospodarstwach domowych, firmach i wszędzie tam, gdzie potrzebny jest prąd. Czyli praktycznie wszędzie. Specjaliści z zakresu nowych technologii prześcigają się w liczbach i ofertach, przytaczając różne wartości i dane techniczne paneli fotowoltaicznych. Najważniejszą z nich jest wydajność instalacji fotowoltaicznej. Co to właściwie oznacza? Jak ją obliczyć? Jak produkować więcej energii? Rodzi się wiele pytań, więc spieszymy z odpowiedziami!

Od czego zależy wydajność całej instalacji fotowoltaicznej?

O nie, kolejne pytanie! 😊 Wydajność paneli fotowoltaicznych to ich zdolność do wytwarzania energii. Innymi słowy, wydajność instalacji fotowoltaicznej mówi nam wprost, ile energii elektrycznej jest w stanie wytworzyć fotowoltaika. Jest to uzależnione od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest rodzaj paneli fotowoltaicznych. Panele monokrystaliczne posiadają wyższą sprawność od paneli polikrystalicznych, tym samym są one w stanie ,,wyciągnąć” więcej energii z metra kwadratowego instalacji. Wydajność fotowoltaiki jest również uzależniona od lokalizacji w jakiej się znajduje, kąta nachylenia do płaszczyzny oraz strony świata w którą została skierowana. Kolejnym istotnym czynnikiem jest temperatura. Producenci są zgodni, że najbardziej optymalną temperaturą pracy dla osiągnięcia maksymalnej wydajności instalacji fotowoltaicznej jest 25°C. Ta temperatura stanowi balans pomiędzy liczbą fotonów a ograniczeniem ryzyka spalenia ogniw i uszkodzenia instalacji.

Jak obliczyć wydajność paneli fotowoltaicznych?

Najprostszy sposób to kontakt z instalatorem fotowoltaiki, bądź skorzystanie z darmowych kalkulatorów dostępnych w sieci. Główne założenie jest proste. Wydajność instalacji fotowoltaicznej powinna sprostać zapotrzebowaniu na prąd w miejscu, w którym się ją montuje. Fotowoltaika dla domu montowana jest przeważnie na dachu, a jej wydajność uzależniona jest od zużycia energii przez gospodarstwo domowe. Na analogicznej zasadzie funkcjonuje to także w biznesie i innych branżach życia. Sprawność panelu fotowoltaicznego to prosty parametr, szacujący ile procent energii uzyskanej z promieni słonecznych może zostać przekształconych w energię elektryczną. Bazuje on na założeniach teoretycznych, czyli warunkach testowych STC, czyli brak wiatru, temperaturę ogniwa 25°C oraz promieniowanie słoneczne na poziomie 1000W/m2. Dla lepszego zobrazowania sytuacji posłużymy się przykładem. Panel o powierzchni 2 metrów kwadratowych, sprawności 18% otrzymał w ciągu 1 godziny promieniowanie o mocy 480W / m2. Jaka jest wydajność instalacji fotowoltaicznej z przykładu?

480W/m2/h * 18% * 2m2 = 172,8Wh = 0,1728kWh

Kiedy instalacja fotowoltaiczna produkuje najwięcej energii?

Odpowiedź wydaje się prosta: kiedy świeci słońce. Nie można jednak zapominać o tym, że wydajność fotowoltaiki w ciągu roku potrafi być różna. Wiele osób skarży się na spadek wydajności paneli fotowoltaicznych zimą oraz jesienią. Przyczyna sama nasuwa się na myśl. Ale powodów może być więcej. Pamiętaj, że bez względu na to, czy interesuje cię fotowoltaika dla rolnika, czy dla firm najważniejszy jest wybór odpowiedniego instalatora. Dobra, przejrzysta współpraca zazwyczaj owocuje w najlepsze rezultaty i optymalną wydajność fotowoltaiki. Polska charakteryzuje się równomiernym rozłożeniem nasłonecznienia na całej swojej powierzchni, z lekką przewagą na południu. Innymi słowy, panel fotowoltaiczny sprawdzi się w każdym rejonie Polski. Ma to jednak też swoje minusy, uwarunkowane porą roku. Zimowy dzień trwa zaledwie 8 godzin, podczas gdy latem jest to ponad 16 godzin. Tym samym, zimą mniej promieni słonecznych trafi do naszej fotowoltaiki. Wydajność instalacji fotowoltaicznej jest najwyższa latem i wiosną. To właśnie w tym okresie zbierana jest ,,nadwyżka”, którą później można wykorzystać w zimę. Chociaż niektórzy przedsiębiorcy, których interesuje fotowoltaika dla firm stawiają na ograniczenie zużycia energii poprzez zlecanie części obowiązków do pracy zdalnej. Optymalność wydajność paneli fotowoltaicznych połączona z optymalną wydajnością pracowników – oto chodzi!

Wydajność fotowoltaiki – o czym należy pamiętać?

Po pierwsze, nie dajmy się zwariować! Wydajność instalacji fotowoltaicznej jest ważna ale nie najważniejsza. Ułatwia nam ona kalkulacje i uzyskanie korzystanego bilansu energetycznego. Najważniejsze jest jednak wsparcie doświadczonych i kompetentnych fachowców, którzy pomogą nam w dokonaniu właściwego wyboru. Szczególnie, że nadal dostępne są w Polsce dotacje do odnawialnych źródeł energii! Zaufani ludzie pomogą w dobraniu odpowiedniego rozwiązania, dostosowanego do Twoich potrzeb i możliwości. Na wydajność panelu fotowoltaicznego składa się zarówno materiał i technologia w której został wykonany, jak i doświadczenie i wiedza osób odpowiadających za jego montaż.

Rzetelna Firma

2024 © Dom Bez Kosztów. Wszelkie prawa zastrzeżone.

by