Ile kosztują panele fotowoltaiczne – szacunkowy koszt instalacji fotowoltaicznej
728 851 023

Odbierz darmowy
E-book

Dowiedz się więcej
29 września 2021

Ile kosztują panele fotowoltaiczne – szacunkowy koszt instalacji fotowoltaicznej

Ile kosztują panele

Jednym z głównych czynników, które przemawiają za zakupem paneli fotowoltaicznych jest rachunek ekonomiczny, bilans zysków i strat planowanej inwestycji. Innymi słowy – czy montaż instalacji fotowoltaicznej jest opłacalny? Po jakim czasie się zwróci? Opłacalność jest głównym czynnikiem, którym kierujemy się podczas podejmowania decyzji o montażu instalacji fotowoltaicznej. Troska o ekologię, posiadany potencjał przestrzenny, czy zapotrzebowanie na energię elektryczną to kwestie drugorzędne. Takie są fakty. W tym tekście postaramy się odpowiedzieć na pytanie: Jaki jest koszt fotowoltaiki?

Cena instalacji fotowoltaicznej w Polsce

Koszt fotowoltaiki jest zróżnicowany w różnych państwach Europy. Wpływ mają na to różne wysokości podatków, koszty robocizny i wynagrodzenia pracowników. Cena zakupu samych paneli bywa bardzo podobna w całej Europie, podczas gdy największą popularnością cieszy się fotowoltaika dla domu. Średni koszt instalacji fotowoltaiki to 20 000 – 25 000 zł. Oczywiście jest to bardzo duże uproszczenie. Wysokość ceny paneli fotowoltaicznych jest uzależniona od mocy instalacji, zapotrzebowania domu, bądź firmy, rodzaju paneli i posiadanego potencjału powierzchniowego. Na cenę składają się również dodatkowe podzespoły instalacji, takie jak inwerter, okablowanie, zabezpieczenie. Niektóre firmy zaniżają swoje oferty, prezentując klientom bardzo atrakcyjne stawki, jednocześnie ukrywając szereg kosztów dodatkowych. Niska cena przykuwa uwagę ale powinna wzbudzać podejrzenia! Czy niska cena oznacza niską jakość? A może fotowoltaika i jej cena dotyczy samych paneli, bez montażu i pozostałych elementów wchodzących w skład kompletnej instalacji fotowoltaicznej? Koniecznie zwracaj na to uwagę!

Od czego zależy cena paneli fotowoltaicznych?

Na to pytanie zdążyliśmy już częściowo odpowiedzieć. Na koszt instalacji fotowoltaicznej składa się profesjonalny projekt, zakup elementów konstrukcyjnych, specjalistycznych urządzeń i paneli fotowoltaicznych oraz bezpieczny montaż instalacji. Na rynku dostępnych jest również kilka rodzajów paneli i ogniw fotowoltaicznych, oferujących różny stopień sprawności. Im sprawność panelu jest wyższa, tym jego cena jest droższa. Wynika to przede wszystkim z ceny kryształów, będących elementarnymi częściami każdego panelu fotowoltaicznego. Kolejny czynnik, mający przełożenie na cenę fotowoltaiki to zastosowane technologie i rozwiązania techniczne. Ich głównym celem jest podniesienie wydajności naszej instalacji, bądź zwiększenie jej bezpieczeństwa. Duży wpływ na koszt paneli fotowoltaicznych ma również ich moc.

Parametry techniczne instalacji, a cena fotowoltaiki

Niepisaną zasadą wśród instalatorów fotowoltaiki, mającą swoje odbicie w rzeczywistości, jest określenie stałej ceny za 1 kWp mocy instalacji. Moc i parametry techniczne instalacji fotowoltaicznej muszą być uzależnione od naszych indywidualnych potrzeb. Inne potrzeby niesie za sobą fotowoltaika dla firmy, a inne potrzeby występują w gospodarstwie domowym. W uproszczeniu, za każde 40 zł miesięcznie, które wydajemy na energię elektryczną, przypada ok. 1 kW mocy paneli fotowoltaicznych. Przy średnich rachunkach za prąd na poziomie 200 zł miesięcznie, rekomenduje się instalacje o mocy 5 kW. Im większe nasze indywidualne zapotrzebowanie, tym potrzebne są panele o większej mocy, a tym samym rośnie ostateczna cena fotowoltaiki.

Czy miejsce montażu paneli fotowoltaicznych ma wpływ na koszt instalacji fotowoltaicznej?

Miejsce montażu ma znaczenie marginalne, jednak przy dużej powierzchni, jak np. fotowoltaika dla rolnika może zsumować się to znacznie większej kwoty. Lokalizacja paneli fotowoltaicznych przekłada się na zastosowane rozwiązania konstrukcyjne. Inna cena dotyczy montażu fotowoltaiki na dachu, a z innymi kosztami należy się liczyć przy tworzeniu naziemnej farmy fotowoltaicznej. Naziemne stelaże umożliwiają zazwyczaj zmianę kąta nachylenia panelu, czy nawet jego kierunku. Bardziej istotnym aspektem, który może mieć przełożenie na cenę, jest wybór właściwego instalatora – firmy odpowiedzialnej za montaż instalacji fotowoltaicznej. Duże doświadczenie, indywidualne podejście, sprawdzone rozwiązania mogą się przekładać na wyższe koszty. Są to jednak koszty, które warto pokryć dla własnego bezpieczeństwa i komfortu. Pamiętaj, że montaż paneli fotowoltaicznych to inwestycja! Inwestycja w czyste powietrze, czystą energię i niższe rachunki za prąd przez wiele lat!

Jakie są koszty fotowoltaiki?

W tekście zwróciliśmy uwagę na to, jakie czynniki mają wpływ na ostateczną cenę instalacji fotowoltaicznej. Coś nam się jednak wydaje, że zależy Ci także na suchych liczbach i informacjach. Dlatego prezentujemy uśrednione koszt fotowoltaiki w 2021 roku. Cena paneli fotowoltaicznych o mocy 4 kW oscyluje w przedziale 18 000 – 26 000 zł, 6 kW to koszty rzędu 24 000 – 35 000 zł, natomiast instalacja 10 kW może kosztować nawet 50 000 zł! Pamiętaj, że znaczenie ma również pora roku w której decydujesz się na montaż instalacji oraz przyjęty okres rozliczeniowy. Bardzo niska cena powinna zapalić w Twojej głowie lampkę alarmową i podnieść Twoją czujność, bowiem możesz stać się ofiarą oszustwa. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat tego, jak działa panel fotowoltaiczny to zapoznaj się z pozostałymi tekstami na naszej stronie.

Rzetelna Firma

2024 © Dom Bez Kosztów. Wszelkie prawa zastrzeżone.

by