Ile paneli fotowoltaicznych potrzeba na 1kW? Sprawdź jak wyliczyć!
728 851 023

Odbierz darmowy
E-book

Dowiedz się więcej
25 stycznia 2021

Ile paneli fotowoltaicznych jest potrzebnych na 1kW?

Ile paneli fotowoltaicznych na 1kW

Panele fotowoltaiczne to doskonały sposób, aby dzięki energii ze słońca niemal do zera obniżyć koszty związane z używaniem prądu w Twoim gospodarstwie domowym, firmie czy w gospodarstwie rolnym. Sprawdź, ile paneli potrzebujesz, by zaspokoiły Twoje potrzeby oraz jakie solary wybrać, żeby nie martwić się o ich wydajność! Ile kosztuje 1 kW fotowoltaiki oraz jaka jest cena montażu paneli?

Darmowa energia

Rachunki za prąd z roku na rok rosną – ze względu na podwyżki czy dodatkowe podatki, takie jak np. opłata mocowa. Wiąże się to zarówno ze zwiększonymi kosztami prowadzenia gospodarstwa domowego, ale też firmy, upraw czy hodowli. Na szczęście istnieje prosty sposób na szybko zwracającą się inwestycję, która niemal z dnia na dzień ukróci jakiekolwiek wydatki związane z pobieraniem prądu z sieci.

Tym rozwiązaniem idealnym jest fotowoltaika w rolnictwie, przedsiębiorstwach i – oczywiście – założona na domu. Łatwo obliczyć zysk, wiedząc, jaki jest koszt 1 kW fotowoltaiki lub inaczej mówiąc: cena 1 kW instalacji fotowoltaicznej, a potem odnieść go do 1kW pochodzącego z elektrowni przemnożonego razy 20 lub 25 lat. Różnica stanowić będzie korzyść na każdym kilowacie przez okres gwarantowanej trwałości wybranych przez Ciebie paneli.

To, co jest bardziej złożone, to dojście do tego, jaki w Twoim przypadku będzie koszt i kW fotowoltaiki. To, co musisz wiedzieć, to m.in.: ile prądu produkuje pojedynczy panel, ile energii uzyskasz z całej instalacji fotowoltaicznej oraz jak dużej potrzebujesz w swoim przypadku.

Ile prądu produkuje pojedynczy panel fotowoltaiczny?

Praca paneli słonecznych – niezależnie, czy jest to fotowoltaika dla firm, czy dla domu – zależy od wielu czynników. Na ich wydajność wpływa m.in. stopień nasłonecznienia i zacienienia, kierunek, w jakim zostaną ustawione, ukształtowanie terenu, miejsce, jakie wybierze inwestor po konsultacji ze specjalistami itp.

Odpowiedź na pytanie, ile paneli fotowoltaicznych na 1 kW nie jest więc prosta.Im więcej i dłużej słońce dociera do paneli solarnych, tym więcej potencjału zostaje uwolnione. Cena 1 kW fotowoltaiki będzie więc uzależniona od wybranych urządzeń, a także optymalnie wykonanego projektu, który zmaksymalizuje możliwości danego budynku.

Na tabliczkach znamionowych paneli znajduje się maksymalna moc, z jaką są w stanie pracować przy zachowaniu „standardowych warunków testowych” (STC). Wartość określa moc nominalna (NP), jaka generowana jest przez panel w niezakłóconych warunkach przez godzinę maksymalnej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Dla istniejących obecnie paneli jest to 290-400W. Jak przekłada się to na produkcję popularnych modułów?

Ile energii uzyskasz z instalacji fotowoltaicznej?

Zastanawiasz się, ile prądu z 1 kW paneli słonecznych uzyskasz? Odpowiedź na to pytanie, nawet jeśli znasz moc nominalną urządzenia, a Twój budynek jest usytuowany wprost idealnie, wciąż nie jest taka prosta. Kluczowe jest tu m.in. Twoje indywidualne, roczne zużycie, które stanowi podstawę do obliczenia zarówno wielkości instalacji, jak i wskazuje kierunek poszukiwania najlepszego rozwiązania dla budynku.

Jeśli średnio rocznie zużywasz 4000 kWh, w idealnych warunkach Twoje zapotrzebowanie zaspokoją panele o mocy 4,40 kW / 5 kWp. Ile kosztuje 1 kW instalacji fotowoltaicznej w takim wypadku? Znów odpowiedź brzmi – to zależy, np. od umiejscowienia czy tego, czy są one mono-, czy polikrystaliczne.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Fotowoltaika opiera się na wykorzystaniu kryształów krzemu w postaci ciemnych lub błękitnych płytek. Najpopularniejsze panele solarne dzielą się na monokrystaliczne i polikrystaliczne ze względu na ułożenie i połączenie tych elementów. Zastanawiając się, jaka fotowoltaika dla domu będzie najlepsza, sprawdź, czym się od siebie różnią!

  1. Panele monokrystaliczne są stworzone z pojedynczych, cienkich i wielokątnych płytek kryształu krzemu o ciemnym kolorze. Są wysokowydajne, więc świetnie nadają się tam, gdzie powierzchnia dachu jest niewielka, ale nasłonecznienie silne. Wyróżnia je trwałość oraz fakt, jaką moc są w stanie wyprodukować – pociąga to za sobą jednak wyższą cenę.
  2. Panele polikrystaliczne są niezwykle popularne w Polsce. Z pewnością szybko rozpoznasz je po błękitnym kolorze. Składają się z płytek kwadratowych, a te z wielu kryształów krzemu. Mają mniejszą wydajność niż moduły monokrystaliczne, zajmują więc większą powierzchnię. Ze względu na swój charakter bardzo dobrze sprawdzają się w regionach, gdzie nasłonecznienie nie jest silne przez cały rok, a niebo bywa często zachmurzone. Są także stosunkowo tanie.

Jak można zauważyć, odpowiedź na pytanie, ile kosztuje 1 kW fotowoltaiki jest zależna od naprawdę wielu spraw – stąd tak ważna jest indywidualna wycena. Na szczęście istnieje wzór, który ułatwia oszacowanie, jaka jest cena 1 kW fotowoltaiki.

Sprawdź, ile paneli fotowoltaicznych potrzebujesz do domu

W najprostszy sposób, aby obliczyć moc swojej przyszłej domowej elektrowni, przyjmuje się, by na każde zużyte 1000 kWh wziąć zapotrzebowanie 1,25 kWp. Tyle prądu wytwarza jeden moduł w standardowych warunkach. Jeśli Twój dom zużywa średnio 4000 kWh rocznie, potrzebujesz więc instalacji o mocy 6 kWp.

Gdy jednak udasz się do specjalisty, aby obliczyć moc instalacji kWp będzie on potrzebował nie tylko rocznego zużycia energii, ale weźmie także pod uwagę, ile prądu wyprodukowanego przez panele będziesz w stanie skonsumować, ile oddasz do sieci energetycznej ze względu na nadwyżkę, ile wynosi opust oraz przewidywany uzysk.

Cena montażu 1 kW fotowoltaiki również nie będzie identyczna w przypadku domu, firmy, gospodarstwa rolnego, bo zależy przede wszystkim od tego, jakie dotacje do fotowoltaiki uzyskasz. Jeśli skorzystasz z pomocy naszych specjalistów, są oni w stanie pozyskać dla Ciebie maksymalne dostępne środki! Dofinansowanie to zresztą kolejny czynnik, który determinuje fakt, ile kosztuje 1 kW paneli fotowoltaicznych.

Na 1kW potrzebujesz…

Budowa własnej elektrowni solarnej to bardzo zindywidualizowana sprawa. Przy wycenie inwestycji specjaliści biorą pod uwagę mnóstwo parametrów, takich jak:

  • wyniki audytu energetycznego;
  • średnie roczne zużycie energii;
  • umiejscowienie budynku;
  • kształt, nachylenie, stan, kierunek dachu;
  • ukształtowanie terenu;
  • wielkość dachu wpływająca m.in. na rodzaj modułów;
  • możliwość skorzystania z dotacji;
  • warunki oddania nadmiaru energii do sieci.

To wszystko wpływa na fakt, jak ostatecznie kształtuje się zarówno cena 1 kW paneli fotowoltaicznych, jak i szybkość zwrotu z ostatecznej inwestycji. Nie zgaduj więc i nie staraj się obliczyć potencjalnych korzyści na własną rękę – lepiej skorzystaj z niezobowiązującej konsultacji telefonicznej!

Rzetelna Firma

2024 © Dom Bez Kosztów. Wszelkie prawa zastrzeżone.

by