Jaki jest najlepszy dach pod fotowoltaikę?
Każdy kto decyduje się na instalacje paneli fotowoltaicznych w swoim gospodarstwie domowym, czy firmie musi dokonać wyboru pomiędzy fotowoltaiką na dachu, a naziemnymi stojakami tworzącymi swego rodzaju pole fotowoltaiczne. Wybór ten uzależniony jest zazwyczaj od posiadanego miejsca (ziemi), czy odpowiedniej konstrukcji dachu. Najbardziej popularnym wyborem w Polsce jest fotowoltaika na dachu, chociaż szeroki wachlarz dofinansowań rolniczych przyczynia się do rosnącego zainteresowania rozwiązaniami naziemnymi. Jaki dach jest najlepszy pod fotowoltaikę? Czy można mieć fotowoltaikę na płaskim dachu? Odpowiedzi nie są wcale oczywiste!
Fotowoltaika, a rodzaj dachu – czy ma znaczenie?
Wiele budynków powstało jeszcze za czasów Polski Ludowej – na kilkadziesiąt lat przed okresem dużej popularności paneli fotowoltaicznych. Przy budowie większości polskich domostw nikt nie rozważał w ogóle montażu fotowoltaiki na dachu. Niektóre konstrukcje oferują więcej przestrzeni, podczas gdy niektóre zadaszenia umieszczone są pod kątem perfekcyjnym dla funkcjonowania paneli fotowoltaicznych. Parafrazując klasyka: rodzaj ma znaczenie. Chociaż na rynku dostępnych jest tyle różnych rozwiązań, że jedyną granicą jest nasza własna wyobraźnia. Rozważania o tym jaki dach pod fotowoltaikę najlepiej wybrać zaczniemy od przeanalizowania najpopularniejszych dachów na polskich budynkach. Chociaż istotną część rynku stanowi również fotowoltaika dla rolnika, która wypełnia dobrze naświetlone nieużytki rolne.
Rodzaje dachów i rozwiązania fotowoltaiczne
Na rynku budowlanym można znaleźć ponad trzydzieści różnych rodzajów zadaszeń. Niektóre z nich posiadają głęboko zakorzenioną tradycję, bądź stosuje się je ze względów praktycznych. Taki przykład mogą stanowić góralskie chaty, zwieńczone szpiczastymi, ostrymi dachami. Zapobiega osadzaniu się śniegu, tworząc jednocześnie charakterystyczny klimat gór. W Polsce, co do zasady, dominują 4 rodzaje dachów.
- Czterospadowy (czteropołaciowy) zbudowany jest z czterech połaci – dwóch mniejszych w kształcie trójkąta oraz dwóch większych w kształcie trapezu.
- Dwuspadowy (dwupołaciowy) – prosty i ekonomiczny, otwierający możliwość dodatkowego zagospodarowania poddasza.
- Płaski (jednopołaciowy), nazywany również pulpitowym. Tutaj sprawa jest dość jasna. Nachylenie połaci jest tutaj minimalne i nie powinno przekraczać 5 stopni.
- Kopertowy (namiotowy), który przypomina swoją konstrukcją piramidę. To rozwiązanie cieszy się bardzo dużą popularnością współcześnie, ze względu na symetryczną estetykę oraz domki jednorodzinne budowane na planie kwadratu. To popularna baza na której powstaje fotowoltaika dla domu.
Jak łatwo się jednak domyślać, kreatywność architektów przyczyniła się do stworzenia jeszcze innych rodzajów dachów. W niektórych miejscach Polski można bardzo często spotkać również dach mansardowy, naczółkowy, polski (podwójny) i półszczytowy będący stanem przejściowym pomiędzy dachem dwuspadowym i czterospadowym. Jaki dach pod fotowoltaikę będzie najlepszy?
Na jakim dachu można zamontować panele fotowoltaiczne?
Z czysto technicznego punktu widzenia, fotowoltaika może zostać założona na każdym dachu. Nie zawsze jest to jednak decyzja słuszna. Decyzję o fotowoltaice na dachu należy uzależnić od posiadanego potencjału na generowanie energii elektrycznej z promieni słonecznych. Należy również pamiętać, że niektóre rodzaje paneli fotowoltaicznych oferują znacznie wyższą wydajność i potrafią uzupełnić braki wynikające z małej powierzchni dachu na którym fotowoltaika ma zostać umieszczona. Pokrycia dachowe są zróżnicowane – od blachodachówki, przez papę, blachę trapezową, aż po gont bitumiczny. Żadne z nich nie wyklucza montażu fotowoltaiki na dachu. Jednak przy dachach drewnianych, bądź tworzonych z kruchych surowców – lepiej zdecydować się na pomoc specjalisty, takiego jak fotowoltaika Chojnice. W Polsce optymalną pracę fotowoltaiki na dachu i największą jej wydajność osiąga się przy kącie nachylenia rzędu 20° – 40°. W przypadku płaskich dachów i tych z małym nachyleniem wykorzystuje się specjalne konstrukcje, które poprawiają ułożenie paneli fotowoltaicznych względem słońca. Fotowoltaika na dachu płaskim nie jest mitem ale wymaga odrobiny dodatkowego wysiłku.
Panele fotowoltaiczne – po której stronie dachu?
Elementarną regułą montażu instalacji fotowoltaicznej na dachu jest usytuowanie paneli na południe. Przynajmniej w środkowej części Europy, w której znajduje się Polska. Wiele osób posiada jednak dach w kierunku wschód-zachód, a nie podręcznikowe północ-południe. Nie przekreśla to jednak możliwości montażu fotowoltaiki na dachu. Wystarczy zastosować większą liczbę paneli, bądź stworzyć stabilne stelaże, które umożliwią skierowanie paneli fotowoltaicznych na południe. Ważne jest także wykluczenie wszelkich źródeł cienia, które mogłyby obniżać wydajność fotowoltaiki dachowej.
Co jeśli mój dach nie nadaje się pod fotowoltaikę?
Niektórzy zastanawiają się również nad tym, czy można zbudować dach z paneli fotowoltaicznych. Taką decyzję podejmuje się zazwyczaj na etapie budowy. Podczas procesu planowania, uwzględnia się różne potrzeby klienta. Należy jednak pamiętać, że dach pełni rolę izolatora oraz zabezpieczenia budynku. Czy można zatem stosować panele fotowoltaiczne zamiast dachu? Odpowiedź brzmi: nie. Funkcją fotowoltaiki na dachu jest przetwarzanie energii słonecznej w energię elektryczną. Nie może stanowić jedynej bariery pomiędzy częścią użytkową budynku, a światem zewnętrznym. Panel należy zamontować na stelażu, bądź dachu. Musi posiadać pewną podstawę. Fotowoltaika dla firm może być także dobrym chwytem reklamowym, podnoszącym prestiż prowadzonej działalności i wrażliwość na tematy proekologiczne. Alternatywnym rozwiązaniem dla właścicieli płaskich dachów jest rozstawienie paneli fotowoltaicznych w ogrodzie. Zawsze znajdzie się rozwiązanie! Trzeba tylko trafić na godnych zaufania specjalistów, którzy pomogą Ci dokonać właściwego wyboru.
Jaki dach jest najlepszy pod fotowoltaikę?
Okazuje się, że praktycznie każdy dach posiada potencjał na instalacje fotowoltaiczną. Trzeba jedynie zoptymalizować jej naświetlenie i wydajność. Fotowoltaika na dachu jest realną, ekologiczną inwestycją w lepsze jutro. Zamiast myśleć o tym, jaki dach jest najlepszy pod fotowoltaikę, warto po prostu zastanowić się jaka fotowoltaika jest najlepsza na mój dach.