Jaki piec elektryczny do centralnego ogrzewania?
Jednym z kluczowych zagadnień dotyczących budowy domu jest wybranie odpowiedniego systemu grzewczego. Największą popularnością w Polsce cieszą się systemy grzewczy oparte o gaz, paliwo stałe oraz energię elektryczną. Każde rozwiązanie posiada swoje indywidualne cechy oraz zalety. W tym tekście skupimy się na ogrzewaniu elektrycznym. Jaki piec elektryczny wybrać do ogrzewania domu? Czym się różni piec dwufunkcyjny na prąd od pieca akumulacyjnego? Pamiętaj, że decydując się na zakup pieca elektrycznego możesz znacznie zredukować koszty ogrzewania jeżeli połączysz go z instalacją fotowoltaiczną o wystarczającej mocy.
Kocioł elektryczny – zasady działania
Zdecydowana większość pieców elektrycznych to niewielkie urządzenia jednofunkcyjne, zawieszone na ścianie. Oczywiście występują również kotły stojące, które zazwyczaj posiadają wbudowany zasobnik i oferują znacznie więcej mocy. Budowa pieca elektrycznego jest dość prosta. Głównym źródłem ciepła jest grzałka, czyli metalowy pręt oporowy zabezpieczony osłoną. Im większa moc pieca, tym więcej grzałek posiada. To jaki piec elektryczny wybrać uzależnione jest od naszego zapotrzebowania na ciepło oraz tego, czy chcemy nim jedynie ogrzewać pomieszczenia, czy także wodę bieżącą. Zasady działania są analogiczne do czajnika elektrycznego. Za sprawą energii elektrycznej dochodzi do rozgrzania grzałki (pręta), która podnosi temperaturę wody. Żeby nie doszło do zwarcia, grzałka znajduje się w specjalnej osłonie o dobrych właściwościach przekazywania ciepła. Tym samym, kocioł elektryczny posiada najwyższą sprawność ze wszystkich kotłów. Co więcej, fotowoltaika dla domu oraz piece elektryczne przyczyniają się do poprawy jakości powietrza, którym oddychamy. Nadal pozostaje jednak kwestia tego, jaki piec elektryczny kupić?
Piec elektryczny a ekologia
Zgodnie z danymi Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, spalanie paliw stałych jest największym źródłem pyłu w atmosferze. Odbywa się ono zarówno w samochodach z silnikami spalinowymi, jak i przydomowych piecach. Alternatywą dla pieców gazowych i spalinowych jest ogrzewanie elektryczne, które nie generuje spalin. Niesie to za sobą kolejne korzyści – brak ryzyka zaczadzenia, czy konieczności konserwacji komina. Co więcej, kocioł elektryczny jest urządzeniem bezobsługowym w codziennej eksploatacji i posiada szeroki wachlarz ustawień i regulacji. Niektórzy decydują się także na ogrzewanie promieniowaniem podczerwonym przy użyciu promienników. Jedno jest pewne, cały świat czeka globalna elektryfikacja. Widać to w różnych dziedzinach życia – od motoryzacji, aż po branżę budowlaną. Również Ty możesz przyczynić się do ewolucji świata w jakim żyjemy, chociażby poprzez zakup odpowiedniego pieca grzewczego i współpracę z firmami pokroju fotowoltaika Chojnice.
Jaki piec elektryczny kupić?
Przede wszystkim powinien on być dostosowany do naszych potrzeb. Niektórzy decydują się na zakup pieca akumulacyjnego przy jednoczesnej zmianie taryfy energetycznej. Standardowo korzysta się ze stawki całodziennej G11 – energia elektryczna kosztuje wówczas tyle samo o każdej porze dnia i nocy. Można jednak wystąpić o zmianę na taryfę G12, która charakteryzuje się różnymi kosztami energii elektrycznej zależnie od godziny wykorzystywania. Jest to jednak opcja dość przestarzała. Biorąc pod uwagę analizy tego, czy fotowoltaika się opłaca można dojść do wniosku, że lepszym rozwiązaniem jest piec dwufunkcyjny na prąd. Natomiast przy wyborze taryfy prądu powinniśmy kierować się tym, czy nasze panele fotowoltaiczne są w stanie zaspokoić w pełni nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną. Generalna zasada jest taka, że na taryfę G12 powinny decydować się jedynie osoby, których instalacja fotowoltaiczna nie jest w stanie pokryć w 100% zapotrzebowania na prąd.
Piec elektryczny dwufunkcyjny cechuje się dużą mocą i wysoką sprawnością. Zazwyczaj wyposażony jest w specjalny zasobnik z ciepłą wodą. Podgrzewanie wody odbywa się za sprawą przepływowego podgrzewacza zlokalizowanego w obudowie pieca. Jeżeli piec dwufunkcyjny na prąd posiada kilka grzałek, wówczas uruchamiają się one stopniowo wraz ze wzrostem zapotrzebowania na ciepłą wodę. Jest to rozwiązanie korzystne zarówno pod względem ekologii, jak i ekonomii. Korzystamy z pieca w takim zakresie, jaki jest nam aktualnie potrzebny. Istotne dla rentowności całego przedsięwzięcia jest również dobranie odpowiedniej instalacji fotowoltaicznej, a dokładniej dokonanie skrupulatnej kalkulacji zapotrzebowania na energię elektryczną. Zarówno fotowoltaika dla rolnika, jak i panele słoneczne dla domu są w dużym stopniu uzależnione od warunków pogodowych i stopnia nasłonecznienia przez cały rok kalendarzowy. Zimą zapotrzebowanie na ciepło jest największe, natomiast sprawność paneli teoretycznie najniższa. Dlatego tak ważne jest skorzystanie z pomocy zaufanych i doświadczonych fachowców.
Jaki piec elektryczny wybrać dla domku jednorodzinnego?
Jeżeli nie wiesz jaki piec elektryczny kupić, zwróć uwagę na kilka najważniejszych kwestii. Znaczenie ma ilość grzałek oraz moc kotła. Im więcej grzałek, tym więcej ciepła można wytworzyć. Co więcej, rośnie także stopień oszczędności – nagrzewa się tyle grzałek, ile jest w danym momencie potrzebnych. Kolejnym czynnikiem o dużym znaczeniu jest automatyka i sterowanie. Jeżeli kocioł elektryczny wyposażony jest w programator to możemy go dostosować do naszego trybu życia. Niektóre piece dostosowują swoją pracę do temperatury konkretnego pomieszczenia, np. zapewniając dobry komfort życia codziennego. Nie bez znaczenia jest również zasilanie. Bardziej rozbudowane i wydajne kotły wymagają napięcia 380 V (trzecia faza). Warto także zwrócić uwagę na markę oraz systemy bezpieczeństwa. Renomowana marka wiąże się czasami z wyższą ceną, jednak oznacza często także wysoką jakość.
Pamiętaj, że decyzja o tym jaki piec elektryczny kupić jest zwykle inwestycją długoterminową. Warto zainwestować w urządzenie wysokiej jakości i połączyć je z instalacją fotowoltaiczną. Takie rozwiązanie ma realny wpływ na jakość powietrza w Twoim najbliższym otoczeniu oraz może przyczynić się do osiągnięcia pewnego stopnia niezależności energetycznej i ciepłowniczej. Dbanie o środowisko naturalne, niskie rachunki i bezobsługowe działanie – czego chcieć więcej?