Jaki Zestaw Fotowoltaiczny na Domek Letniskowy Wybrać? - Dom bez Kosztów
728 851 023

Odbierz darmowy
E-book

Dowiedz się więcej
27 lutego 2022

Jaki zestaw fotowoltaiczny wybrać na domek letniskowy?

Instalacja fotowoltaiczna dla domku letniskowego

Przyrodzonym prawem każdego człowieka jest prawo do wypoczynku. Dla prawidłowego, naturalnego funkcjonowania człowieka w społeczeństwie konieczna jest możliwość rozładowania stresu, naładowania się pozytywną energią. To właśnie rekreacja i lekki hedonizm pchają nas na kempingi oraz domki letniskowe. Szczególnie, że można zrobić z wynajmu dodatkowe źródło dochodu. By zoptymalizować pasywny dochód warto rozważyć inwestycję w odnawialne źródła energii. Fotowoltaika na domek letniskowy to idealny sposób na podniesienie standardu nieruchomości oraz obniżenie kosztów stałych, związanych z posiadaniem domku wypoczynkowego. Wspólna troska o środowisko naturalne sprawia, że jeszcze dłużej będziemy mogli cieszyć się cudami natury. W tym tekście odpowiemy na pytanie: Jaki zestaw fotowoltaiczny na domek letniskowy wybrać? Dowiesz się także jak musi wyglądać odpowiedni dach pod fotowoltaikę by inwestycja była w ogóle możliwa.

Czy fotowoltaika na działkę rekreacyjną ma sens?

Zasada jest tutaj bardzo podobna, jak w przypadku domków jednorodzinnych. Wielkość i koszt instalacji fotowoltaicznej uzależniony jest od zapotrzebowania na energię elektryczną oraz innych czynników, takich jak stopień nasłonecznienia czy rodzaj płytek fotowoltaicznych. Fotowoltaika do domku letniskowego działa tak jak fotowoltaika dla domu. Panele fotowoltaiczne powinny być ustawione w kierunku południowym, nachylone pod kątem ok. 35 stopni. Cały zestaw montażowy powinien być dostosowany do posiadanego rodzaju pokrycia dachu. Możliwe jest także przykręcenie modułów do powierzchni drewnianych na specjalnych uchwytach. Jeżeli Twój domek letniskowy znajduje się w odkrytym, mocno nasłonecznionym miejscu to tempo zwrotu inwestycji może być naprawdę wysokie! Fotowoltaika na domek letniskowy może obniżyć średnie miesięczne rachunki za prąd nawet o połowę, co w obliczu rosnących cen energii jest bardzo ciekawą alternatywą. Eksperci przewidują, że panele słoneczne będą wykorzystywane powszechnie w rolnictwie, motoryzacji oraz biznesie. Z resztą, fotowoltaika dla rolnika już teraz cieszy się dużą popularnością. A to dopiero początek wielkiej, energetycznej rewolucji. Warto także wspomnieć, że instalacja słoneczna działa najwydajniej w okresie od marca do października, czyli obejmuje sezon urlopowy i wakacje letnie.

Fotowoltaika na domek letniskowy – co powinien zawierać zestaw?

Standardowa fotowoltaika do domku letniskowego to zestaw wielu przedmiotów – obejmuje zarówno panele, jak i różnego rodzaju mocowania. Jeśli chcemy by panele słoneczne stały się głównym źródłem energii domku letniskowego o powierzchni ok. 40 m2 to musimy liczyć się z koniecznością zakupu dwóch modułów fotowoltaicznych o mocy ok. 300 W. To zapewni wystarczająco prądu do funkcjonowania lodówki, świateł, telewizji i podstawowych sprzętów elektronicznych. Kolejnym ważnym elementem zestawu fotowoltaicznego na domek letniskowy są akumulatory oraz przetwornica napięcia. Akumulator to po prostu bank energii, bateria większych rozmiarów. Przetwornica jest swego rodzaju konwerterem mocy, zmieniającym napięcia i natężenie energii elektrycznej. Montaż i odpowiednie rozplanowanie instalacji fotowoltaicznej na domek letniskowy wymaga pomocy specjalisty, takiego jak fotowoltaika Chojnice. Liczne jeziora, rzeki, spływy kajakowe, Bory Tucholskie to okolice bogate w domki wypoczynkowe i dostępne formy aktywnego wypoczynku. Kolejnym elementem domek letniskowy fotowoltaika jest regulator ładowania, który jest rodzajem bezpiecznika. Chroni przed przeładowaniem i nadmiernym napięciem. Rzeczy przeznaczone do montażu są różne, w zależności od rodzaju instalacji. Dla farm fotowoltaicznych potrzebne są specjalne stelaże naziemne, podczas gdy instalacja dachowa wymaga zastosowania odpowiednich uchwytów.

Cena fotowoltaiki na domek letniskowy

Odpowiedź na pytanie Ile kosztują panele fotowoltaiczne? Jest w pełni uzależniona od zapotrzebowania na energię. Kolejnym istotnym czynnikiem mającym wpływ na cenę fotowoltaiki na domek letniskowy jest rodzaj ogniw. Ogniwa monokrystaliczne są droższe, jednak niosą za sobą wyższą wydajność – wymagają po prostu mniejszej powierzchni. Wracając do wcześniejszego przykładu, domek o powierzchni 40 m2 wymagać może stosowania dwóch modułów polikrystalicznych o mocy ok. 350W. Koszt takiej instalacji jest uzależniony głównie od tego jaki zestaw fotowoltaiczny na domek letniskowy został wybrany oraz z usług jakiej specjalistycznej firmy się skorzystało. Fotowoltaika do domku letniskowego zwraca się zwykle w przeciągu 10-20 lat, chociaż rosnące ceny prądy zwiększają opłacalność inwestycji.

Teraz już wiesz jaki zestaw fotowoltaiczny na domek letniskowy będzie najlepszy w twoim przypadku. Zależnie od ustawienia domku, jego powierzchni, zapotrzebowania na energię koszty będą różne. Pamiętaj jednak, że inwestycja w fotowoltaikę to troska o środowisko naturalne i życie w zgodzie z naturą. Fotowoltaika na domek letniskowy stanie się w przyszłości standardem wypoczynku – im wcześniej zdecydujesz się na ten ruch, tym wcześniej zwróci się cała inwestycja.

Rzetelna Firma

2024 © Dom Bez Kosztów. Wszelkie prawa zastrzeżone.

by