Jakie panele fotowoltaiczne wybrać? Od czego zależy sprawność paneli fotowoltaicznych?
728 851 023

Odbierz darmowy
E-book

Dowiedz się więcej
23 stycznia 2022

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać? Od czego zależy sprawność paneli fotowoltaicznych?

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Wybór właściwych paneli fotowoltaicznych to prawdopodobnie najważniejsza decyzja jaką będziesz musiał podjąć przy zakupie fotowoltaiki. Na rynku dostępne są ogniwa monokrystaliczne, polikrystaliczne i panele z krzemu amorficznego. Jakie panele fotowoltaiczne wybrać? Każde z nich cechuje się inną zdolnością kumulowania energii z promieni słonecznych, jak i inną sprawnością. Odpowiedzmy jednak najpierw na zasadnicze pytanie…

Co to jest panel fotowoltaiczny?

Panel fotowoltaiczny to swego rodzaju konwerter, przemieniający energię słoneczną w energię elektryczną. Wynalazek, pozyskujący cały swój potencjał z natury – ekologiczny, łatwy w utrzymaniu, umożliwiający realne obniżenie rachunków za prąd. W polskich warunkach, przy wysokiej inflacji, ma to wymierny wpływ na miesięczny budżet domowy, czy firmowy. Bo ile kosztują panele fotowoltaiczne? Wszystko zależy od rodzaju paneli fotowoltaicznych. I tego jak duże jest twoje zapotrzebowanie na energię elektryczną w gospodarstwie rolnym, domu czy firmie.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych – różnice

Czym należy się kierować przy zakupie? Które panele fotowoltaiczne wybrać? Najpopularniejszym rozwiązaniem są panele polikrystaliczne. Cechują się jasnoniebieską barwą. Ich sprawność waha się od 13 do 20% przez pierwsze 25 lat użytkowania. Rozbieżność jest tutaj całkiem spora. W przeciwieństwie do paneli monokrystalicznych, które dzięki spójnej strukturze posiadają stabilny poziom sprawności, oscylujący w granicach 20%. Niektórzy decydują się na jeszcze inne rozwiązanie. Panele z krzemu amorficznego, nazywane również cienkowarstwowymi mogą kusić atrakcyjną ceną, jednak są mniej wydajne od reszty i wrażliwe na wpływ opadów atmosferycznych i zawahania temperatur. Przed sfinalizowaniem transakcji warto zrozumieć to, jak działa panel fotowoltaiczny?

Niektórzy także dokonują innego podziału fotowoltaiki: dachowa oraz naziemna. Różnica jest tutaj dość oczywista. Do instalacji naziemnej wykorzystuje się zazwyczaj metalowe konstrukcje, stanowiące stabilną podstawę dla samych paneli. Przy instalacji dachowej są pewne ograniczenia – zarówno obszarowe, jak i czysto konstrukcyjne. Trzeba mieć odpowiedni dach pod fotowoltaikę i wiedzieć w ogóle jakie panele fotowoltaiczne wybrać.

Co to jest sprawność paneli fotowoltaicznych i od czego zależy?

Głównym zadaniem paneli fotowoltaicznych jest przemiana energii promieni słonecznych w energię elektryczną. Sprawność paneli fotowoltaicznych to poziom zdolności całej instalacji do generowania energii elektrycznej. Jest on uzależniony od jakości i rodzaju materiałów, wytrzymałości łączeń pomiędzy ogniwami, rodzaju wykorzystanej powłoki antyrefleksyjnej, lokalizacji paneli i kilkunastu innych czynników. Jak wybrać panele fotowoltaiczne właściwe do twoich potrzeb? Najważniejszy będzie zawsze rodzaj ogniw oraz uwarunkowania lokalne, np. fotowoltaika Chojnice cechuje się dobrym stopniem nasłonecznienia również zimą. Chociaż rozwój technologiczny postępuje w takim tempie, że może uda się zoptymalizować sprawność paneli nawet do 50%. Przyspieszyłoby to dwukrotnie tempo zwrotu inwestycji w fotowoltaikę. Jakiej mocy panele fotowoltaiczne wybrać do własnego domu? Tak naprawdę nie powinno to być uzależnione od metrażu, a indywidualnego zapotrzebowania na energię elektryczną. Najpopularniejsze są instalacje do 10 kWp, które wystarczają na potrzeby zdecydowanej większości domów jednorodzinnych, czy bliźniaków. Oczywiście wymaga to każdorazowo wykonania indywidualnych pomiarów. Twoja fotowoltaika dla domu powinna Przedstawione informacje z pewnością pomogą Ci w podjęciu decyzji jakie wybrać panele fotowoltaiczne, trzeba mieć na uwadze jeszcze jeden aspekt – możliwe niebezpieczeństwa.

Jakie są zagrożenia dla paneli fotowoltaicznych?

Pierwszym zagrożeniem są wady konstrukcyjne, bądź błędy ludzkie. Instalacji fotowoltaicznej nie powinno się podłączać samemu, tylko skorzystać z wiedzy i doświadczenia profesjonalistów. Jeżeli korzystacie z usług zaufanej firmy, wówczas pozostają już dwa typy zagrożeń: zewnętrzne czynniki oraz opady atmosferyczne. Czynnikami zewnętrznymi może być działanie osób trzecich, fotowoltaika dla firm powinna być w pewnym stopniu zabezpieczona. Najczęściej do uszkodzeń paneli fotowoltaicznych dochodzi w wyniku działania śniegu, gradu, intensywnych burz i błędu ludzi. Wpływ na sprawność paneli ma także ich czystość. Lokalizacja niedaleko pola, bądź w pobliżu fabryki, może prowadzić do regularnego pojawiania się piasku i innych zanieczyszczeń.

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Z tego tekstu powinieneś dowiedzieć się jakie panele fotowoltaiczne wybrać i dlaczego. Zawsze kieruj się prostym rachunkiem ekonomicznym: korzyści i strat. Istotne znaczenie dla tego jakie panele słoneczne wybrać ma indywidualne zapotrzebowanie roczne na energie elektryczną oraz dostępna przestrzeń do zagospodarowania.

Rzetelna Firma

2024 © Dom Bez Kosztów. Wszelkie prawa zastrzeżone.

by