Odnawialne źródła energii – czym są i jakie są ich zalety?

Rozwój technologiczny i cywilizacyjny doprowadził ludzi do punktu skrajnego w którym coraz większą uwagę przykuwają do ekologii, budując świadomość społeczną na dużą skalę. Można tu mówić o pewnym paradoksie. Większe zapotrzebowanie na energię elektryczną, nadmierny konsumpcjonizm i życie w ciągłej łączności z siecią internetową sprawiły, że doszło do przesytu. Ludzie poszukują alternatywy. Coraz więcej osób decyduje się na segregację śmieci, a cała branża motoryzacyjna Europy nastawiona jest na elektryfikację. Nic zatem dziwnego, że dużą popularnością cieszą się OZE czyli Odnawialne źródła energii. Jednak co konkretnie kryje się pod tym hasłem? Co to jest OZE? Czym różni się od nieodnawialnych źródeł energii? Jakie są źródła energii odnawialnej? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie z tych pytań! Mówiąc prostym językiem, OZE to metody pozyskiwania energii elektrycznej bądź cieplnej z surowców naturalnych, bezemisyjnych i przede wszystkim niewyczerpalnych. Brzmi to jak pomysł idealny, prawda? Zastanówmy się jednak nad tym, czy fotowoltaika jako jedyna mieści się w tych ramach.
Jakie są odnawialne źródła energii?
O wielu z nich uczyliśmy się na lekcjach przyrody w szkole, chociaż zagadnienie to rozciąga się również o fizykę, chemię, biologię, a nawet geologię! Najbardziej popularny podział mówi o energii słonecznej, energii wiatrowej, energii wodnej, biomasie oraz energii geotermalnej. Prawda jest jednak taka, że odnawialnych źródeł energii jest znacznie więcej. Niestety nie wszystkie z nich stanowią rozwiązania tanie, a niektórych nie potrafimy jeszcze wykorzystać w sposób optymalny. OZE doczekało się również definicji ustawowej w polskim porządku prawnym.
Art. 2 pkt. 22 Ustawy o odnawialnych źródłach energii
odnawialne źródło energii – odnawialne, niekopalne źródła energii obejmujące energię wiatru, energię promieniowania słonecznego, energię aerotermalną, energię geotermalną, energię hydrotermalną, hydroenergię, energię fal, prądów i pływów morskich, energię otrzymywaną z biomasy, biogazu, biogazu rolniczego oraz z biopłynów;
Wiele z tych rozwiązań nie ma jeszcze zastosowania w Polsce ale zostało ujęte przez ustawodawcę celem zabezpieczenia tych kwestii na przyszłość, jak i wskazania potencjalnej drogi rozwoju obywatelom. Szczególnie, że Polacy mogą liczyć na dotacje do odnawialnych źródeł energii już teraz.
Energia słoneczna
Największą zaletą energii słonecznej, poza piękną opalenizną i witaminą D, jest dualizm jej wykorzystywania. Promienie słoneczne mogą służyć zarówno dostarczaniu ciepła, jak i umożliwiać wytwarzanie energii elektrycznej. Naukowcy szacują, że wystarczyłoby pokryć instalacją fotowoltaiczną 0,3% powierzchni Ziemi, by zapewnić jej pełną niezależność energetyczną! To, że energia słoneczna staje się istotną częścią odnawialnych źródeł energii najlepiej oddaje wzrost popularności paneli słonecznych i fotowoltaicznych. Fotowoltaika dla domu przestała być rzadkością a stała się istotną inwestycją gospodarstw domowych, będąc swego rodzaju podkreśleniem świadomości społecznej jej właścicieli.

Energia wiatrowa
Zapewne pierwszym waszym skojarzeniem z energią wiatrową będą gigantyczne wiatraki, znajdujące się na niektórych polach i wzniesieniach. Na ten moment są one najliczniejszym odnawialnym źródłem energii w Polsce, stanowiąc ok. 68% udziału OZE. Metoda ich pracy jest bardzo prosta, chociaż samo postawienie turbiny wiatrowej to wielkie przedsięwzięcie logistyczne. Same turbiny wymagają pracy w
konkretnym środowisku – otwartej przestrzeni z swobodnym przepływem wiatru. Problem stanowi także wykorzystanie energii wiatrowej w sposób prywatny czy komercyjny. Dlatego fotowoltaika dla rolnika wydaje się rozwiązaniem bardziej opłacalnym z punktu widzenia ekonomii.
Energia wodna
Zdania dotyczące tego, czy energia wodna to odnawialne źródło energii są podzielone. Na ten moment woda pokrywa ok. 71% powierzchni Ziemi i nie zapowiada się, by poziom ten miał się drastycznie obniżyć. Ocieplenie klimatu może jednak przynieść realne zmiany za kilkaset tysięcy lat. Na ten moment w wodzie drzemie ogromny potencjał energetyczny, wszystko za sprawą systemów turbin, zapór i spiętrzeń które wykorzystują siłę kinetyczną przepływającej wody i przekształcają ją w energię elektryczną.
Biomasa
Biomasa to ekologiczne źródło energii, wpisujące się w ideę OZE. Przez biomasę należy rozumieć wszelkie substancje biodegradowalne pochodzące od zwierząt, bądź roślin. W zdecydowanej większości są one wykorzystywane do produkcji ciepła, bądź kontrolowanych procesów biologicznych. Ludzie nauczyli się jednak coraz umiejętniej przekształcać biomasę w energię elektryczną. Chociaż właściciele działalności gospodarczych oraz dyrektorzy korporacji częściej stawiają na pewniejsze i sprawdzone rozwiązania, takie jak fotowoltaika dla firm.
Nieodnawialne źródła energii
Nieodnawialne źródła energii i OZE to przeciwieństwa. Energotwórcze yin i yang, które istnieje niezależnie od siebie. Przez źródła nieodnawialne należy rozumieć źródła, które zużywa się znacznie szybciej niż trwa proces ich uzupełnienia. Najważniejszymi z nich są paliwa kopalne, takie jak węgiel, uran, torf, czy ropa naftowa. Ich liczba na Ziemi jest ograniczona, a wytworzenie ich wymaga bardzo często setek tysięcy lat. Chociaż w przypadku ropy naftowej, nadal niepotwierdzona jest jej geneza, co całkowicie możliwość jej odnawialności. Ciężko wyobrazić sobie by nagle miało zabraknąć energii słonecznej, bądź wiatrów. Mamy z nimi styczność każdego dnia, zatem codziennie mogą one służyć jako nieskończone źródła energii.
Pamiętajcie, że wszyscy jesteśmy solidarnie odpowiedzialni za naszą planetę. Zmienianie świata powinniśmy rozpocząć od zmian własnych nawyków, uprzedzeń i przyzwyczajeń. Jak łatwo się domyślić, nieocenioną rolę pełnią w tym źródła energii odnawialnej, które powinny stanowić podstawę funkcjonowania naszego społeczeństwa. Postaw na OZE i bądź odpowiedzialny!