Testy szczelności budynku – co to jest i dlaczego warto je zrobić?

Jeśli wydatki na ogrzewanie domu lub firmy wprawiają Cię w osłupienie, koniecznie wykonaj test szczelności budynku. Prawdopodobnie pieniądze dosłownie uciekają Ci z portfela… mostkami termicznymi! Z roku na rok, ze względu na podwyżki cen, będziesz tracić coraz więcej kasy – lepiej zapobiegnij więc nieszczelnościom już teraz. Na czym polega próba szczelności budynku, czym są wspomniane mostki i jak zmniejszyć rachunki za ciepło? Sprawdź!
Drobne i kosztowne nieszczelności
Niewielkie nieszczelności mogą generować ogromne koszty. Ciepło, które chcesz zamknąć w czterech ścianach Twojego domu, szuka ujścia i jest w stanie przecisnąć się przez szparę mikro rozmiarów. Jeśli rachunki za ogrzewanie ścinają Cię z nóg, a nie utrzymujesz zimą na co dzień temperatury powyżej 25oC, koniecznie zainwestuj w test szczelności!
Prawidłowo wykonane testy szczelności dadzą Ci odpowiedź na pytanie, dlaczego płacisz tak wiele oraz jak temu zapobiec, zamieniając koszty na oszczędności. Badanie to, jest również istotne, jeśli myślisz o fotowoltaice i kompatybilnych z nią ekoinstalacjach. Odkryte i zniwelowane mostki termiczne przestaną odgrywać jakąkolwiek rolę w szacunkach dotyczących zapotrzebowania na energię w Twoim domu – zaoszczędzisz więc na tych inwestycjach zdecydowanie szybciej! Jak przebiega test szczelności?
Profesjonalny test szczelności budynku
Najważniejszym parametrem, który zostaje obliczony podczas wykonywania testu szczelności, jest n50. Odpowiada on na pytanie, ile razy na godzinę zachodzi pełna wymiana powietrza z zewnątrz przez wszelkie nieszczelności – w warunkach różnicy ciśnień 50 Pa względem otoczenia. Aby wykryć mostki cieplne, zamyka się cały system wentylacyjny oraz wszelkie otwory, które wynikają z konstrukcji budynku. Do niego pod ciśnieniem i przy nadciśnieniu jest w tym czasie wtłaczane i odsysane ciepłe powietrze, a komputer podaje wynik.
Taki, który satysfakcjonuje i oznacza, że budynek jest odpowiednio szczelny, to:
Dla budynków pasywnych: wymiana powietrza zachodzi rzadziej niż 0,6 razu na godzinę: n50 < 0,6.
W budynkach energooszczędnych powietrze wymienia się mniej niż 0,8 razu na godzinę: n50 < 0,8.
W budynkach z wentylacją mechaniczną wymiana powietrza występuje niecały 1 raz na godzinę: n50 < 1.
W przypadku, gdy wartości te zostaną przekroczone – a często liczba ta jest kilku – kilkudziesięciokrotnie większa niż zalecana – należy wykonać doszczelnienie lub docieplenie budynku i zlikwidować każdy mostek termiczny.
Szczelność budynku może zostać prawidłowo sprawdzona tylko przez ekspertów, którzy dysponują odpowiednim sprzętem oraz wiedzą – takich, jak DBK. W dzień badania nie może również wiać silny wiatr.
Oszczędności po teście szczelności
Profesjonalna próba szczelności budynku może być wykonana zarówno dla stanu surowego, jak i obiektu zamieszkanego. W tym pierwszym wypadku przyniesie ona wiedzę na temat szybkich i łatwych do wprowadzenia zmian w projekcie oraz w już wykonanej zabudowie. W momencie, gdy dom już stoi, pokazuje, skąd biorą się wysokie rachunki oraz jak im zapobiec przez uszczelnienie, remont czy docieplenie. W przypadkach domów pasywnych lub energooszczędnych wyniki testu szczelności są również niezbędne, by otrzymać dofinansowanie.
To, co da Ci badanie szczelności budynku oraz wprowadzenie sugerowanych zmian, to:
- znaczące zmniejszenie rachunków za ogrzewanie;
- spełnienie norm obowiązkowych, by otrzymać dofinansowanie do budowy domu pasywnego lub energooszczędnego;
- mniej pleśni i grzybów w zakamarkach budynku;
- zapobieżenie powiększaniu się liczby i wielkości mostków termicznych w czasie;
- zmniejszenie ryzyka kondensacji pary wodnej w izolacjach.