Trwa pierwszy nabór wniosków w programie Mój Prąd - Dom Bez Kosztów
728 851 023

Odbierz darmowy
E-book

Dowiedz się więcej
11 września 2019

Trwa pierwszy nabór wniosków w programie Mój Prąd

Maksymalnie 5 000 złotych może dostać każdy Polak, który spełni warunki regulaminu Mój Prąd. Urzędnicy z NFOŚiGW mają do rozdania aż miliard złotych, ale twierdzą, że już podczas pierwszego tygodnia przyjmowania wniosków od razu wypłacili 80 tys. zł!

AKTUALIZACJA

13 stycznia ma rozpocząć się drugi nabór wniosków do programu Mój Prąd. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziecie klikając tutaj.

Nawet eksperci nie spodziewali się, że tak to będzie wyglądać. Ba! Uprzedzali, że miliard złotych wystarczy na wsparcie budowy około 200 tysięcy instalacji w całej Polsce. Ale nikt z nich nie spodziewał się, że rządowe pieniądze będą rozpływać się tak szybko.

W ciągu zaledwie tygodnia urzędnicy zatwierdzili 78 wniosków o dofinansowanie. Łącznie mają wypłacić 390 tys. zł, z czego już przelali na konta beneficjentów 80 tys. zł!

Tymczasem maksymalna dotacja na jedną instalację fotowoltaiczną może wynieść równowartość 50% poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 5 000 zł. Przeważająca większość osób, które będą starać się o dofinansowanie na fotowoltaikę, z pewnością złoży wniosek o wypłatę właśnie 5 000 zł. Bowiem koszt montażu instalacji na domu wynosi zazwyczaj ponad 10 000 zł.

fotowoltaika Kartuzy

Panele fotowoltaiczne na dachu domu pokazowego w okolicach Kartuz.

Mój Prąd – warunki programu

Ze względu na duże zainteresowanie dofinansowaniem, ale też z powodu zgłaszanych uwag, urzędnicy na bieżąco zmieniają regulamin programu Mój Prąd. Jeszcze do niedawna o 5000+ mogły ubiegać się osoby, które zakończyły budowę instalacji po ogłoszeniu naboru wniosków, czyli po 30 sierpnia 2019 roku.

Już wiadomo, że wnioski mogą składać też wszyscy, którzy budowę PV zakończyli po 23 lipca 2019 roku. Tego dnia urzędnicy ogłosili pierwsze informacje o programie Mój Prąd.

Warunki otrzymania 5000 zł z programu Mój Prąd:

  • Dofinansowanie przyznawane jest osobom fizycznym, które zamierzają wytwarzać energię elektryczną na własne potrzeby.
  • Wnioski trzeba złożyć w formie papierowej do centrali Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (w skrócie NFOŚiGW) w Warszawie – można to zrobić osobiście lub pocztą.
  • Do wniosku musi być dołączona faktura za montaż kompletnej instalacji fotowoltaicznej, która została wystawiona po 23 lipca 2019 roku, oraz dowód jej zapłaty.
  • Konieczne jest załączenie do wniosku również zaświadczenia Operatora Sieci Dystrybucyjnej, potwierdzające montaż licznika wraz z numerem Punktu Poboru Energii. Zaświadczenie musi być opatrzone pieczęcią firmową oraz czytelnym podpisem przedstawiciela OSD.
  • Można ubiegać się o dotację na instalację, której budowa została zakończona. Co oznacza, że musi być ona podłączona do sieci. Inwestor powinien mieć też podłączony licznik dwukierunkowy, które będzie zliczał ile prądu oddał do sieci, a ile z niej pobrał. 
  • Dotacja przyznawana jest tylko na montaż paneli, wyprodukowanych w ciągu ostatnich dwóch lat. Takie panele mają zazwyczaj znacznie większą moc niż ich poprzedniczki sprzed zaledwie 24 miesięcy. Wówczas jeden panel miał około 260W mocy, a obecnie panel podobnej wielkości ma nawet 380W.
  • Dofinansowanie jest przyznawane na budowę nowej instalacji, ale nie na rozbudowę już istniejącej. Przy czym panele, objęte wsparciem z programu Mój Prąd, można montować tylko na istniejących budynkach. To oznacza, że z programu wyłączone są domy w trakcie budowy.
  • Każdy, kto otrzyma dotację z programu Mój Prąd, musi korzystać z paneli przez przynajmniej 3 lata.
  • Najwyższą liczbę punktów otrzymają wnioski, gdzie wskazana wartość instalacji wynosi po przeliczeniu mniej niż 6 tys. zł za 1kW.

Zasady przyznawania dotacji z programu Mój Prąd

Dofinansowania z programu Mój Prąd nie należy łączyć ze wsparciem finansowym z innych programów (np. Czyste Powietrze). Można jednak skorzystać z dodatkowej formy, która umożliwi ograniczenie wydatków na PV.

Każdy, kto zamierza zamontować na swoim domu instalację fotowoltaiczną, może się starać w banku o kredyt na preferencyjnych warunkach. Oprocentowanie takich ekologicznych pożyczek wynosi zaledwie 3% lub niewiele więcej – zależnie od oferty banku. Niektóre instytucje finansowe nie pobierają prowizji i nie żądają wykupienia dodatkowo licznych polis ubezpieczeniowych. A ekologiczne kredyty na montaż PV udzielają nawet na 10 lat.

fotowoltaika-moj_prad

Kalkulacja kosztów montażu panele fotowoltaicznych z dotacją z programu Mój Prąd.

Program Mój Prąd a preferencyjny kredyt na instalację PV

Jeżeli zdecydujesz się na zaciągnięcie pożyczki na zakup instalacji fotowoltaicznej, to nawet przez dekadę zamiast płacić za prąd, będziesz spłacać kredyt. Rata może bowiem wynieść tyle, co Twój dotychczasowy rachunek. Z tym, że przez wszystkie lata miesięczna należność dla banku będzie taka sama, zaś ceny prądu z elektrowni mogą w tym czasie znacznie wzrosnąć!

Po spłacie kredytu, będziesz korzystać z darmowego prądu. Jeżeli połączysz instalację PV z ogrzewaniem elektrycznym, czyli nowoczesnymi foliami grzewczymi Red Snake, możesz mieć też darmowe ogrzewanie słoneczne.

Gwarancja na folie grzewcze wynosi 25 lat. Tak samą długą gwarancję możesz otrzymać na spadek mocy paneli fotowoltaicznych. Zależnie od producenta wynosi ona maksymalnie ćwierć wieku.

Dotacja z programu Mój Prąd a ulga termomodernizacyjna

5000+ z programu Mój Prąd można połączyć również z ulgą termomodernizacyjną, której wysokość zależy od stawki podatkowej, jaką płacimy od osiąganych dochodów.

Zazwyczaj ulga podatkowa będzie na poziomie 18%, ale może wynieść nawet 32%. Aby skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, trzeba odliczyć od podstawy podatku dochodowego wszystkie poniesione wydatki na termomodernizację budynku – w tym panele fotowoltaiczne i ogrzewanie podczerwienią.

I tu ważna uwaga! Jeżeli na instalację fotowoltaiczną wydasz 15 tys. zł, a 5 tys. zł dostaniesz dotacji z programu Mój Prąd, to od podatku możesz odliczyć tylko pozostałe 10 tys. zł. Wartość dofinansowania nie jest brana pod uwagę przy obliczaniu ulgi termomodernizacyjnej!

panele-PV-Moj_prad

Panele fotowoltaiczne na dachu domu w Charzykowach koło Chojnic.

Dofinansowanie na PV plus ulga w podatkach

Łącznie można odliczyć od podatku aż 53 tys. zł. Jeżeli w ciągu roku wydasz więcej na termomodernizację niż osiągnąłeś dochodu, to masz prawo skorzystać z ulgi również w kolejnym roku. Odliczenia z ulgi termomodernizacyjnej trwają do 6 lat. Co oznacza, że nawet przez tak długi czas będzie dostawać zwrot pieniędzy zainwestowanych w fotowoltaikę!

Przykładowo, czteroosobowa rodzina, która obecnie płaci miesięcznie za prąd około 160 zł, wyda na instalację prawie 20 tys. zł. Od razu może odzyskać 5 000 zł z programu Mój Prąd, a w kolejnym roku lub latach dostanie z ulgi termomodernizacyjnej nawet 4 tys. zł!

Czas rozpatrzenia wniosków w programie Mój Prąd

Wnioski o dofinansowanie z programu Mój Prąd mają być rozpatrywane błyskawicznie! Wszystkie poszczególne etapy powinny trwać zaledwie jeden dzień roboczy – rejestracja wniosku, ocena, sporządzenie list i przekazanie do ministerstwa, zatwierdzenie przez Ministra Energii, podpisanie umowy. Łącznie to jedynie 5 dni! Czyli jeżeli złożysz wniosek w poniedziałek, to w piątek powinieneś podpisać umowę. Tyle w teorii, bo urzędnicy zastrzegli w regulaminie, że wskazane terminy mają wyłącznie charakter informacyjny i mogą zostać wydłużone.

W regulaminie programu Mój Prąd nie jest też nigdzie wskazane jak długo wnioskodawcy będą czekać na 5000+. Wiadomo, że pierwsi wnioskodawcy dostali gotówkę w ciągu tygodnia od ogłoszenia naboru. Ale z każdym dniem lawinowo rośnie liczba podań o dofinansowanie na fotowoltaikę.

Raczej nie ma więc co liczyć, że kolejne osoby też podpiszą umowę kilka dni po przesłaniu dokumentów i ekspresem dostaną na konto po 5 000 zł. Trzeba po prostu uzbroić się w cierpliwość.fotowoltaika-Moj_Prad

Instalacja fotowoltaiczna na dachu domu, należącego do jednego z naszych klientów.

Termin naboru wniosków do programu Mój Prąd

Pierwszy nabór wniosków o dofinansowanie na fotowoltaikę rozpoczął się 30 sierpnia i potrwa maksymalnie do 20 grudnia lub – co bardziej prawdopodobne – do wyczerpania funduszy. Pieniądze wypłacane są w takim tempie, że mogą skończyć się nie tyle przed Bożym Narodzeniem, co jeszcze na długo przed Mikołajkami.

Jeżeli więc chcesz zamontować na dachu swojego domu panele fotowoltaiczne i zależy Ci na pozyskaniu dofinansowania z programu Mój Prąd, nie masz na co czekać. Skontaktuj się z nami już teraz. Mamy atrakcyjną ofertą dostosowaną do indywidualnych potrzeb, dogodne terminy oraz wyręczamy naszych klientów w załatwieniu wszystkich formalności! 

Rzetelna Firma

2024 © Dom Bez Kosztów. Wszelkie prawa zastrzeżone.

by