Kompletna instalacja fotowoltaiczna – najważniejsze elementy - Dom Bez Kosztów
728 851 023

Odbierz darmowy
E-book

Dowiedz się więcej
30 kwietnia 2021

Kompletna instalacja fotowoltaiczna – najważniejsze elementy

Kompletna instalacja fotowoltaiczną

Budowa instalacji fotowoltaicznej nie ogranicza się jedynie do ciemnego panelu umieszczonego na dachu. Kompletna instalacja fotowoltaiczna składa się zarówno z paneli, jak i całego osprzętu potrzebnego do montażu poszczególnych elementów, okablowania, czy chociażby systemów zapobiegających pożarom. To jednak nie koniec. By instalacja fotowoltaiczna była kompletna potrzebne jest urządzenie umożliwiające zmianę napięcia stałego na zmienne. Innymi słowy, falownika do zasilania domowej elektroniki – oświetlenia, czy chociażby urządzeń RTV. To najważniejsze elementy instalacji fotowoltaicznej ale nie jedyne części składowe. Na omawianie każdego podzespołu można byłoby poświęcić osobną książkę. Mimo swej złożonej budowy, fotowoltaika dla domu cieszy się bardzo dużą popularnością. A to dopiero początek słonecznej rewolucji!

Najważniejsze elementy instalacji fotowoltaicznej

Sercem każdej instalacji fotowoltaicznej, jej cechą rozpoznawczą i jednocześnie najważniejszym elementem składowym jest panel fotowoltaiczny, zwany popularnie baterią słoneczną. Nie jest to nic innego jak moduły ogniw, połączonych ze sobą szeregowo. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów paneli słonecznych, chociaż największą popularnością cieszą się panele monokrystaliczne i polikrystaliczne. Są one również wykonywane w różnych standardach technologicznych. Panele half cut stosuje się w miejscach z ograniczonym dostępem do słońca, np. ze względu na klimat, czy umiejscowienie, podczas gdy standardowa, kompletna instalacja fotowoltaiczna nastawiona jest na zoptymalizowanie zdolności do absorbowania promieniowania słonecznego.

Sam panel fotowoltaiczny to nie wszystko. Energia pozyskania z promieni słonecznych musi zostać przekształcona w taki sposób, by mogła zasilać urządzenia elektroniczne z których korzystamy na co dzień. Ma to szczególne znaczenie przy rosnącej popularności rozwiązań i postaw ekologicznych wśród liderów gospodarczych światowego formatu. Fotowoltaika dla firm potrafi podnieść prestiż przedsiębiorstwa. By tak się jednak stało, wykorzystany musi zostać wysokiej jakości inwerter. W najmniejszych częściach instalacji fotowoltaicznej, czyli ogniwach, powstaje prąd stały. Nie można go jednak wykorzystać bez odpowiedniej obróbki. Na ratunek przychodzi tutaj falownik, który przekształca napięcie stałe na napięcie zmienne o parametrach 230V / 50 Hz. Innymi słowy – prąd stały zostaje przekonwertowany na prąd przemienny. Połączenie tych dwóch składników uznaje się za najważniejsze elementy instalacji fotowoltaicznej.

Kompletna instalacja fotowoltaiczna: więcej niż panel

Do prawidłowego działania paneli fotowoltaicznych i inwertera potrzeba jeszcze szeregu elementów. Bezpiecznym fundamentem kompletnej instalacji fotowoltaicznej jest system montażowy. Konstrukcja na której opierają się panele musi być lekka, wytrzymała i odporna na korozję. Fotowoltaika potrafi przykrywać dużą część dachu. By nie zagrażała wytrzymałości budynkówkonieczne jest wykorzystanie ram o niskiej wadze. Natomiast narażenie na bezpośrednie oddziaływanie opadów atmosferycznych wymusza wykorzystywanie zabezpieczeń przed korozją w formie specjalnej powłoki, bądź farby.

Najbardziej niedocenionymi (niesłusznie!) elementami instalacji fotowoltaicznej są kable. Ich zadanie jest bardzo proste – transport energii elektrycznej. Nie można jednak zapominać, że okablowanie zestawu fotowoltaicznego znajduje się w miejscach o silnym nasłonecznieniu. Zimą pojawia się kolejna skrajność – mróz i śnieg. Kable fotowoltaiczne muszą być najwyższej jakości. Oszczędzanie na przewodach elektrycznych może bowiem doprowadzić do pożaru, czy uszkodzenia innych elementów instalacji fotowoltaicznej. Bez względu na to, czy jest to fotowoltaika dla rolnika,

czy rozwiązania dla domostw – nie warto oszczędzać na bezpieczeństwie. Okablowanie zestawu fotowoltaicznego powinno być niepalne, odporne na oddziaływanie promieni słonecznych czy lodu. A to jedynie zagrożenia zewnętrzne, podczas gdy przewody muszą zapewnić pracę pod bardzo dużym napięciem.

Wybierając elementy instalacji fotowoltaicznej postaw na bezpieczeństwo

By dać zadość wymogom bezpieczeństwa, instalacje fotowoltaiczne wyposaża się również w dodatkowe zabezpieczenia – zarówno zmiennoprądowe (AC), jak i stałoprądowe (DC). Zapobiegają one niebezpiecznym wyładowaniom elektrycznym oraz przepięciom. Niektórzy producenci decydują się również na implementację systemów przeciwpożarowych z szerokim spektrum czujników: dymu, temperatury, skoków napięcia, ognia. Gdy pojawia się jakiekolwiek niebezpieczeństwo – układ bezpieczeństwa przystępuje do obniżenia temperatury i np. próby ugaszenia pożaru.

Pamiętaj jednak, że dobre części składowe zestawu fotowoltaicznego to nie wszystko. Do optymalnego działania i właściwego zaplanowania instalacji fotowoltaicznej potrzebna jest fachowa wiedza. Dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów, takich jak fotowoltaika Chojnice, którzy pomogą Ci zaoszczędzić niepotrzebnych nerwów i błędów przy zakupie i montażu kompletnejinstalacji fotowoltaicznej w Twoim domu lub firmie!

Rzetelna Firma

2024 © Dom Bez Kosztów. Wszelkie prawa zastrzeżone.

by